Близо 60 експоната представя Парк-музей „Владислав Варненчик“ в изложбата „Отрязъци от миналото. Из ежедневието на българина през османското владичество“, която беше открита днес. Някои експонати се представят за първи път в България и сред тях се открояват много ценни артефакти, каза за Радио Варна директорът на музея д-р Невян Митев.
Изложбата представя развитието и промените в ежедневния живот на българите в периода XV – XIX век. В нея могат да се разгледат предмети от живота на обикновения човек, свидетелства за българите, търгували на територията на почти цялата Османска империя и отвъд нейните граници, както и артефакти, свързани с еничарския корпус и българите част от него.
Посетителите ще могат да видят части от османско въоръжение и снаряжение – ризница, шлем, щит и различни ятагани, както и европейски и османски монети, теглилка, пръстени и др. Сред ценните експонати се открояват акче на султан Мустафа I от неговото първо управление (1617 – 1618) и сребърна монета на полския крал Ян I Олбрахт (1492 – 1501).
Повечето експонати са дарени от хора от цялата страна, а един дори е откупен от музея от антикварна къща в Будапеща, каза още Невян Митев.
Изложбата може да бъде разгледана до 4 август, а в Нощта на музеите – 14 май (събота), ще бъде отворена за посещение безплатно от 18.00 до 23:30 часа.
Чуйте повече в прикачения звуков файл:
Съвместната инициатива за възраждане на киното в града е на ръководството на община Шабла и на читалищното настоятелство на Народно читалище „Зора 1894“. Идеята е да се прожектират предимно български филми. Първата прожекция ще бъде на мащабната родна продукция „В сърцето на машината“, която ще се състои на 1-ви юни (сряда) от 19.00 часа в..
Архитектониката е термин от архитектурата, който описва съвкупността от техническите средства, необходими за изграждането на дадена литературна творба. Това се постига с обединение съдържание и форма, и взаимовръзка между съставните им части. По същия начин и художникът Станимир Видев представя любимия си град, с неговата архитектоника, излъчване,..
"Цветът на люляковите нощи е хомогенна смесица между ром и кубинска музика". С тези думи завърши разговорът ми с художника Ивайло Евстатиев. Изложбата му "Люлякови нощи", подредена във варненската галерия "Арт Маркони", е ориентирана към градския пейзаж. Без да навлизат в детайлност, картините носят атмосферата на тихите улички, водещи към морето...
Годишните награди „Варна“ ще бъдат тържествено връчени на 23-ти май от 11 ч. в Юнашкия салон. Общо 28 личности и колективи с ярки постижения в сферата на културата, науката и образованието ще бъдат удостоени с награди, след решение на Общинския съвет, съобщават от общинският пресцентър. През тази година носител на голямата награда „Варна“ е..
Как фотографията на обекти от всекидневното градско пространство, философията и дигиталната мрежа се преплитат в едно? Отговорът се крие в десетките фотографии в една по-различна изложбата, която се открива тази събота от 18.00 часа в глаерия „Архис” в центъра на Варна. Тя е озаглавена "РеПроцес" и включва обекти от всекидневното урбанистичното..
В навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост, библиотеката на ИУ – Варна, катедра „Правни науки“ и Административен съд – Варна за първи път организират „Жива библиотека“, на 19 май от 15 часа. Живата билиотека (The Human Library) много прилича на обикновена..
За първи път в Археологическия музей във Варна са показани артефакти от новите 10 гроба, проучени миналата година във Варненско, както и гроб 1 от Варненския халколитен некропол, в рамките на изложбата "50 години нови хоризонти в праисторията" по повод 50 години от откриването на най-старото обработено злато в света. Директорът на Регионалния..
Сезонът край морето започна за Клиниката на д-р Емилова . Много от пациентите постъпват, за да се възстановят след коронавирус. Постковид синдром – така медиците наричат хроничното заболяване, което..