За първи път в Археологическия музей във Варна са показани артефакти от новите 10 гроба, проучени миналата година във Варненско, както и гроб 1 от Варненския халколитен некропол, в рамките на изложбата "50 години нови хоризонти в праисторията" по повод 50 години от откриването на най-старото обработено злато в света.
Директорът на Регионалния исторически музей Игор Лазаренко и главен асистент Симеон Славчев откриха експозицията.
Чуйте повече от разговора на Даниела Стойнова със Симеон Славчев:
Проучването на Варненския некропол започва преди половин век, след едно случайно откритие край Варна. Историята разказа днес пред гостите арх. Александър Минчев, номиниран през тази година за голямата награда "Варна". Минчев е свидетел на събитията преди петдесет години, при които младият багерист Райчо Маринов от дългополското село Аспарухово копае траншея за кабел между два завода, когато се натъква на няколко лъщящи жълтеникави предмети, които впоследствие се оказва, че те са от един от древните гробове. Тогава започва и проучването на богатия некропол, датиран в късната каменно-медна епоха (4600 – 4350 г. пр. Хр.).
Изложбата може да посети до 24 декември 2022 г. в зала Юг на Археологическия музей във Варна. Тя се реализира със съдействието на Община Варна.
Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..