Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Абитуриенти

Снимка: Владимир Недев

Коментар на Даниела Иванова
Аудио файлът е със субтитри

Започват онези най-прекрасни и въодушевяващи дни на броенето до 12, когато довчерашните гимназисти изглеждат фантастично в абитуриентските си рокли и костюми, дворът на училището, където се събират, е ярък и разкошен като майска дъга, а светът става още по-очарователен и добър. Дните, в които повече от всякога мечтите са най-лесно постижими, а новите истории – желани и успешни.

Човешки фонтани от светлина, цветове и радост се изливат от всеки училищен двор, за да разхубавят града. Шарени балони, весела глъчка, песни, смях, красота... Всеки детайл от този зашеметяващ абитуриентски свят е наситен с онова вълнуващо очакване, което те кара да вярваш в невъзможното, да постигаш непостижимото, да нямаш граници в смелостта, с която започваш нови истории, вземаш съдбовни решения, определяш и създаваш бъдеще... Защото детството е зад гърба ти, а пред теб е цял огромен свят от възможности, които очакват да бъдат оценени, предпочетени, доведени до успешна реализация.

Винаги съм смятала, че великолепието на месец май се дължи не само на опияняващото ухание на люляци, на цветята, които изпълват с прелест очите и преживяванията ни, на радостното оживление, с което ни дарява песента на птиците, не само... Част от великолепието на месец май са абитуриентите.

Те излизат от училищния двор.

Бързат.

Много бързат към празника и към новите приключения, които ги очакват от първия извънучилищен изгрев до безкрайността. Бързат да научат какво се крие зад ъгъла на съдбата, какво ще се случи през следващия месец, през лятото и есента, през годините, които ще се подредят на хоризонта на живота. Бързат да срещнат всички нови хора, които ще бъдат част от този живот. Бързат да изпитат всички радости и болки, да имат всички празници, новини, събития, уроци и победи. Бързат да научат всичко и да получат всичко. Това е очарованието на месец май: красотата на възродената природа и на човешкия устрем.

Едно от най-забележителните преживявания си остава началото на пътя: с целия трепет, който разтуптява сърцата и с огромното доверие към себе си, към другите и към идеята, че предстоят добро и успехи. Самото очакване на тези хубави неща е първа стъпка към тях.

Месец май.

Гледам тези млади хора, радвам се на блясъка в очите им. И аз съм с тях на осемнайсет. Всеки, който минава край училищния двор, заслушан с усмивка в тържественото отброяване, съживява в сърцето си онези прекрасни младежки години.

И издайническата мрежичка от бръчки около очите вече няма значение. Нямат значение товара на годините, препятствията, които сме преодолявали през тях и разочарованията, за които сме въздишали над чаша вино с добър приятел. Нищо от това няма значение. Остават лекотата и очарованието на бъдещето, устрема на тези прекрасни млади хора.

Животът през май – безкрайно много и безкрайно добри възможности, планове, проекти, радост, чисто небе, ухание на цветя, весел полет на ярки балони.

Животът през май е най-истинският живот, изчистен от страхове и предубеждения. Животът, какъвто е и какъвто би трябвало да се стараем да съхраняваме винаги: светъл, смислен, окрилен и възможен. Красив, млад, празничен, пролетен, очарователен, абитуриентски... Фантастичен живот!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45