Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместването на бежанците: Доброволците разказват

Алина Орловска, Полина Станчева и Евгения Волкова
Снимка: Радио Варна

Случилото се на 31 май беше абсолютен хаос. Бежанците бяха стресирани най-вече заради липсата на информация. Това коментираха в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ доброволци от Украинския културен център – Украински дом във Варна.

Алина Орловска, Полина Станчева и Евгения Волкова помагат да избягалите от войната от началото на кризата до сега. Според тях, анкетирането на бежанците е започнало късно, само няколко дни преди самото преместване. Евгения Волкова заяви: „Анкетьорите, които са били на място, само са показали на бежанците сайта, в който трябва да се регистрират, и са си тръгнали След това са се върнали, но таблетите им са били със заводските настройки и се е наложило бежанците да им помагат с настройването на устройствата. Освен това анкетьорите са говорили само български и е трябвало бежанците да търсят преводач от съседните хотели“.

Алина Орловска съобщи и за друг проблем: „Майки, които имат деца над 14-годишна възраст трябва да ги регистрират отделно. При опит за такава регистрация обаче сайта показваше „Грешка“. Хората идваха при нас за да им помогнем, но нямаше как това да се случи, защото, сайта правеше проблеми“. Полина Станчева допълни: „Много често една майка има няколко деца, като някои от тях са над 14-годишна възраст. В удостоверението за временна закрила обаче влизат само децата, които не са навършили 14 години. Тези, които са по-големи системата не ги отчита. Те явно се водят за отделен бежанец, а са едно семейство“.

„Около преместването са заложени много мини“, коментира още Полина Станчева и даде пример: „Правителството отпуска еднократна помощ от 375 лева. Бежанецът попълва заявление, в което записна и настоящия си адрес. Ако той промени адрестната си регистрация, в 30-дневен срок е длъжен лично да уведоми социалните служби. Не го направи, получава отказ за отпускане на помощта. Няма да ви кажа колко мното откази има. Как човек, който е настанен в Паничище или Рибарица, а си е подал заявлението в изнесения пункт на „Социално подпомагане“ в ДКС във Варна, ше уведоми социалната служба за промяната на адресната си регистрация?!“.

Доброволците споделиха още, че многократно са се опитвали да намерят информация за това колко бежанци са преместени от Варненско във вътрешността на страната, но безуспешно. Според тях, най-големият проблем остава липсата на адекватна комуникация с бежанците. „Не може хора, които не работят на терен да правят планове и да разработват стратегии. Най-малкото, което трябваше да бъде направено е да бъде установена тясна връзка с доброволците, които работят на място“, каза Полина Станчева, а Алина Орловска сподели: „Ние, доброволците от „Украински дом“ искахме да помогнем от цялото си сърце, но просто между нас и Кризисния щаб имаше стена“. „На 29 май ми се обади жена от Националния щаб, която ме помоли да успокояваме хората. На 30 май започнаха да ни се обаждат бежанци и да питат: „Какво да правим?“. Имаше един случай с хотел, в който бяха настанени 400 души. Там не се бяха появили, нито анкетьори, нито представители на щаба. Хора оттам също ни звъниха да питат какво се случва и какво да правят“.

„Искам да кажа „Огромно благодаря!“ на всички българи, които ни помагат. Ако не бяхте вие, ние нямаше да можем да се справим!“, подчерта Евгения Волкова.

Според доброволците, оттук нататък бежанците ще имат все повече нужди, най-вече от храна, спално бельо, хавлии и други неща.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Комисия в парламента одобри забраната на вейповете

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:58

Обезопасяват изоставения бункер в Морската градина

Община Варна ще обезопаси напълно изоставения бункер в Морската градина и с цел безопасност на гражданите ще затвори дупките, които през миналата седмица се разкриха над него. Съоръжението, което се намира в близост до Делфинариума, е обследвано в детайли, за да се установи на първо място собствеността му. Това съобщи на брифинг за журналисти..

публикувано на 11.02.25 в 17:38

Тепърва ще се правят анализи на проекта за 17-етажна сграда до Окръжна болница

Няма разрешение за строеж на небостъргач в центъра на Варна до Окръжна болница. Тепърва предстои да се изиска цялата документация, пълна обосновка на проекта, анализ на транспортно-комуникационната схема и натовареността на трафика. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в предаването на Радио Варна "В ефир сте", като подчерта, че засега проектът е..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

За ремонта на пътя до болница Карвуна Общината в Балчик все още чака сключване на договор

По инвестиционната програма на общините, финансирана от държавния бюджет, и подадените балчишки проекти, общо два от получилите одобрение са със сключени договори.  Към момента се изпълнява проектът за ремонт на улица "Приморска" в Кранево - подмяна на водопроводи и цялостно асфалтиране, а от пътната мрежа - това е пътят Дропла - Василево, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 16:50
архив

Спря ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро заради забавени плащания

Поради забавени плащания е спрял ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът по инфраструктурата Пламен Китипов по време на брифинг. Над 70% от строително-монтажните дейности вече са приключили, но изпълнителят чака да получи два транша от по 6-7 млн. лв. В момента действа временният тръбопровод и Община Варна ще настоява..

публикувано на 11.02.25 в 16:24

Втора фирма се отказа да строи новата варненска библиотека

Вторият избран изпълнител, ангажиран със строежа на новата сграда на варненската библиотека, не се е явил за подписване на договора. Това съобщи за Радио Варна и предаването "В ефир сте" кметът на Варна Благомир Коцев.  Изпълнението на проекта за изграждане на библиотеката зависи от средствата по държавната програма за финансиране на общините -..

публикувано на 11.02.25 в 15:40

Увеличава се броят на професионалните паралелки в Добрич

Държавният план-прием на учениците след седми клас в област Добрич предвижда утвърждаването на 50 паралелки за учебната 2025/2026 година. Не е одобрена единствено една паралелка в училището в село Орляк.  От Регионалното управление на образованието отчетоха проблеми, свързани с неоптимизирането на паралелките и липсата на стратегия предвид..

публикувано на 11.02.25 в 15:18