„Врата към Бер“ е първият роман на Яна Е. Борисова, той ще бъде представен на 5 юни във Варна. „Създадох Бер в момент на лично освобождаване, когато се отказах от страха да обичам. Създадох Бер силна и едновременно с това уязвима, защото в крехката тъга и чувствителност на всяка жена аз откривам дълбока красота. Посвещавам „Врата към Бер“ на всички нейни читатели, които не се страхуват, че в любовта ще бъдат наричани луди“, пише в края на романа си Яна Борисова. А едно от посланията в историята е „Любовта е време, в което всичко се случва навреме".
"Врата към Бер" е история, която написах като писмо в 70 страници. В писмото обикновено няма диалози. После дойдоха разговорите и историята се превърна в роман от 216 стр. Това все още не ме прави писател. Оставам жената, която чете и разказва истории, разхожда кучето си и обича семейството си“- споделя Яна.
Светлана Вълкова разговаря с авторката в предаването за култура „Гравитация нула“:
За какво е този роман – за любовта, за живота?
По-скоро роман за човека, който живее и в живота си обича. Аз не го възприемам като любовен роман, защото за мен всичко в живота тръгва от любов, после как ще се трансформира тази любов – може да бъде омраза, може да бъде гняв, може да се превърне в безразличие, може да се превърне в липса на желание за живот, може да ти даде два живота или седем, като на котките... Тук всички сме обичали и знаем прекрасно какво е животът и как се вписва любовта в него.
Аз в началото наистина започнах да говоря за тази книга като за книга за любовта. Моят редактор каза: „Не знам защо я определяш така?“. Той има право да каже това, защото знае как обичам, много добре знае какво мисля за любовта. За мен това не е обичайно понятие, което хората остойностиха по различен начин, много от нас я обезценяват, много от нас си мислят, че е само между мъж и жена, а изобщо не е така.
Затова в един момент си дадох сметка, че това не е книга за любовта, не е и книга за живота, защото завършва с края на живота на тази жена. Но дори и в този край има много живот. Читателите се чувстват тъжни не от финала, а от път, по който е минала героинята и от емоциите, които има.
Коя е Бер?
Това е много сладка история. В началото читателите ме питаха „Къде се намира Бер?“. Те мислят, че Бер е място, защото заглавието звучи така – „Врата към Бер“. Това е една хубава метафора, защото всички сме някакво място и някой пътува към нас. Как стига, как влиза, как си тръгва... много прилича на нашето пътуване, човешкото.
„Врата към Бер“ е врата към теб самата. Как я виждаш сега – широко отворена или леко открехната?
Вратата към мен винаги е открехната, тя не е широко отворена. Аз създавам впечатлението на човек, който може да прегърне всеки, но всъщност не съм такава.
Може би трябва да се опиташ да прегърнеш себе си...
Попитаха ме на представянето в Пловдив: „В тази книга има много интересни пътеписи, тя цялата е едно пътуване към човека. Ти къде искаш да отидеш?“. И аз казах: „Много искам да се върна в себе си, защото в момента аз стоя извън себе си.“
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Яна Борисова е родена на 15.06.1977 г. във Варна. Завършва специалност "Политология" в СУ "Св. Климент Охридски". Интересите ѝ са свързани с публична реч, предизборни стратегии и кампании. Голямата любов в работата ѝ са 11-те години като водещ и репортер в БНР - Радио Варна. През 2016-та Яна създава Креактив ПР – ателие за ПР и в него определя себе си като разказвач на бизнес истории. През ноември 2021-ва пише своя първи роман, включвайки в него един от най-четените си пътеписи и една любов в Азия.
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..
„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..