През февруари беше поставено началото на Аморфа Академия за създатели на културен живот, чиято основна цел е да изгради организационни умения у млади хора, които те да използват в личното и професионалното си развитие. Умения да развиват определена дейност, да реализират идеите си, да се свързват с хора, да организират екип, да общуват с клиенти, партньори, медии и общности.
Програмата за обучение включва 5 модула: "Архитектура и градска среда", "Визуални изкуства", "Изпълнителски изкуства", "Литература" и "Интердисциплинарен модул", съчетаващ всички останали. Възпитаниците на първите два от тях - "Визуални изкуства" и "Архитектура и градска среда", вече са готови с финалните си събития, които ще се случат на различни локации във Варна (крайната цел на всеки участник в Академията е заедно с групата, която избере, да създаде културно събитие във Варна с помощта на своя ментор и целия екип).
SNAP – алтернативни фотографски процеси е финалното събитие на Модул „Визуални изкуства“. Осъществява го екип с ментор Жанина Маринова, визуален артист: Яна Стоянова, Борис Иванов-Боби, Мила Стефанова, Екатерина Веселинова, Валенсия Йос, Татяна Матева.
9 – 19 юни | „Фотосинтезис“ – бул. „Княз Борис I“ №64 | „CUBO Рибарски плаж“
3 изложби | 3 работилници | 1 среща-разговор с гост-фотографи | музика | винил селекция
Интердисциплинарният фестивал "Градски нишки", вплитащ визуални изкуства, архитектура, музика и летния бриз в градската тъкан на Варна, е финалното събитие на Модул „Архитектура и градска среда“. Осъществява го екип с ментор арх. Моника Маринова: Калина Захариева, Катерина Русева, Цветан Цветанов.
11 юни | 17:00 – 21:30 ч. | Адвокатската градинка – Варна (пл. „Ален Боске“)
изложба в градска среда и галерия | музика на живо | арт инсталации | работилница текстил и арт-терапия | архитектурна история
Повече за събитията, за Аморфа Академия и за нуждите на варненската градска среда разказаха Мария Баджакова, съосновател на Младежка фондация "Аморфа", и Мила Стефанова и Калина Захариева, едни от първите възпитаници на Аморфа Академия за създатели на културен живот. Запис от гостуването им в предаването Улица "Събота" слушайте в прикачения звуков файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..