Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Игрите на хората

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Коментар на Даниела Иванова
Аудио файлът е със субтитри

За бележките, които следват взех повод от скорошна случка и от обобщението, направено в края на деня от участник в събитията. То гласеше: „Всичко друго мога да приема, но игрите на хората много ме изтощават“.

Игрите на хората.

Варират от симпатичната част на мислената скала, където ориентираме безобидните смешни моменти и непринудените шеги на познати и приятели до червената лампа, която предупреждава за опасност, за грозни номера, нелоялна конкуренция и хора,за собствена изгода причиняващи вреда на другите.

В самото начало тълковният речник на живота не предоставя много обяснения. Тогава имаме поучителните думи и истории на по-възрастни роднини, които искат да ни предпазят. Но кой слуша поучителни истории, когато е на двайсет?

На двайсет игрите са нещо забавно, интересно и търсено, нещо, което превръща всеки нов ден в приключение с непременното очакване, че резултатът ще е едно на нула за нас, каквато и да е играта.

С годините очакването губи брилянтния си блясък и придобива по-несигурен вид. Но това е с годините. И не е задължително. Има ентусиасти, които докрай вярват в почтената игра, в добрите си резултати и в успеха. Най-хубавият избор. Стига да е основателен.

Ако се върнем към самото начало, в детството играта е просто онова забавление, наречено „Черен Петър“ или „Не се сърди, човече“. После постепенно идва преносният смисъл. Животът добавя значения, а понякога напълно ги променя.

Като с балоните: с течение на времето смисълът тръгва от шареното усещане за празник, за да стигне до внезапно покачване на определен клас активи, вследствие на повишено търсене или спекулация.

Минава време и установяваме, че колкото по-малко сме играли в детството, толкова по-голяма вероятност има игрите от следващите житейски страници да ни вкарат в неблагоприятна ситуация.

Просто понякога неволно разваляме удоволствието от играта.

Как го правим?

Например: случвало ли ви се е с първото излечение чистосърдечно да обявите целта си? Аз съм имала неблагоразумието.

Влизате в стаята и казвате: “Здрасти! Спокойно си пийте кафето! Минавам само да взема проекта, който отдавна лежи върху пианото в съседната стая и никой не му обръща внимание“.

Тогава изведнъж може да се окаже, че под претекст да пият кафе, и други са тук с тайната мисъл за проекта.

Появата ни вече не е толкова приятна. Всъщност напрягаме компанията и съсипваме играта.

Защото, колкото и ненужен да изглежда проектът върху пианото, ние нямаме представа дали всички останали играчи не са тук именно заради него. Но преди това имат да направят важни стъпки по правилата на играта, за да добавят приятни емоции към финалния резултат. Или не толкова приятни.

И как да усетим радостта от всички временни победи или неудоволствието от пораженията, ако някой е влетял още на старта и е направил на пух и прах цялото преживяване? Развалил е предстоящата игра.

Игрите на хората.

Понякога са като ментов бонбон – за освежаване и закачка. Друг път излизат извън контрол и могат да превърнат забавлението в същинско бедствие. Границата е тънка и деликатна, а преминаването й е въпрос на личен избор.

Всъщност да играем играта може да е лесно, забавно и приятно.

Стига да го правим по правилата. И с уважение към другите играчи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45