През последните години почти във всеки дом или офис се отглеждат поне по една или две орхидеи. Отглеждането на красивите цветя е доста лесно, ако се изпълняват стъпките за това правилно. Кой са най-честите грешки при гледането на орхидеи и в какво се крие тайната на богатите цветоноси?
Отговорите потърсихме от Искра Сотирова - един от основателите на Първото орхидеено общество в България, което се занимава с изкуството за отглеждане на орхидеи вече от шест години.
Цялото интервю с нея, чуйте в прикачения звуков файл:
Дори и с цвят, не е проблем растението да бъде присъдено. Орхидеите обичат светли места, но не и директната слънчева светлина.
Хубаво е поливането да е с мека вода, а не директно от чешмата. Това важи особено много за Варна, защото водата ни е силно варовита, каза Сотирова.
За цветята от вида Фалеанопсис е задължителна прозрачната саксия.
"Орхидеята обича движение на въздуха, да има проветрение. Голяма част от заболяванията, които проявяват, се дължат на застоял въздух.", категорична е Искра Сотирова.
Друго важно правило е цветето да не бъде местено. Както в природата вирее статично, така и в домашни условия е желателно да не бъде местена или завъртано, обясни още тя.
Специалистът посъветва наторяването на орхидеите да бъде по-често, но в по-малки количества от оказаните по опаковките на торовете.
"Може да се отреже цветоносът до долу, когато всички цветове са прецъфтели, може да се отреже и част от листо, което е тръгнало да покафевенява. Корените не се режат.", допълни още Искра Сотирова.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..