Изложба посветена на борбата със замърсяването с цигарени фасове беше открита във Варна. Тя е част от кампанията „Промени картинката“ и включва информационни пана за вредите от фасовете върху околната сред. Паната са разположени пред Дома на архитекта в морската столица в културното арт пространство „Таляна“.
Кампанията има за цел да информира хората и да привлече общественото внимание върху проблема със замърсяването с цигарени фасове, който е глобален. Твърде малък е процентът на хората по света, които осъзнават какви вредни и отровни вещества се съдържат във филтъра на един цигарен фас. Това каза за „Радио Варна“ един от организаторите Диляна Якова.
"Само 13% от хората по света знаят, че във филтъра на цигарените фасове се съдържа пластмаса. Цели 75% смятат, че филтърът е направен от памук или хартия и ще бъде отмит от първия дъжд", поясни Якова. Резултатите са от изследване на компанията, на чието българско представителство тя е мениджър регулации и устойчиво развитие. Всъщност, за разграждането на цигарените фасове са необходими около 15 години.
"Чрез информационните пана със закачливо послание се опитваме да накараме хората да осъзнаят, че това не е просто един незначителен отпадък, както и да изкореним вредния навик да си изхвърлят фасовете на нерегламентирани места", каза още Якова.
Статистиката показва, че всяка трета цигара бива изхвърлена не в коша за боклук, а на улицата или на плажа.
Още през миналата година от „Промени картинката“ организираха множество акции в цялата страна за почистване на замърсени с цигарени фасове места, като сред тях и плажните ивици.
В кампанията са се включили и студенти от НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" с кратки видеа, вдъхновени от инициативата.
"Рециклирането на фасовете засега остава трудна задача, но се работи и в тази посока", поясни още Диляна Якова.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..