Първо беше пандемията, след това дойде и войната в Украйна, а сега и инфлацията. Тя засегна почти всички сфери на обществения и икономически живот в България. Имотният пазар не прави изключение. Цените на имотите също се повишават, но въпросът е как инфлацията се отрази на търсенето?
Според Калоян Балинов, който е собственик на агенция за недвижими имоти, инфлационните процеси в страната са накарали все повече българи да потърсят спасение и сигурност за своите пари чрез покупката на имот, дори и вече да притежават такъв.
"Намерението на някои от клиентите е да изпреварят инфлацията и въпреки, че притежават вече собствен имот, решават да си купят нов", коментира Балинов.
"Инфлацията повиши двойно цените на труда и материалите в строителството, а с това и себестойността на имотите се покачи от 250-300 евро на квадратен метър до 500-600 евро", каза още Балинов.
Между 50 и 100 процента увеличение има и на цените на наемите. Този пазар също се раздвижи сериозно заради бежанския поток от Украйна към България.
"Най-търсени от украинските граждани са крайморските имоти от Златни пясъци към Варна, а също и на юг", поясни експерта.
Според Балинов, цените на имотите ще продължат да се покачват, но ще е плавно за да не се отказват купувачите от инвестиционните си намерения.
Една от най-новите тенденции на пазара на недвижими имоти са сделките с биткойни.
"Наскоро имах подобна сделка с човек, който продаде имотът си в биткойни за да си купи скъп немски автомобил, чиято цена е в също в биткойни. Електронните пари и криптовалутите навлизат сериозно на имотния пазар", подчерта Калоян Балинов.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..
Вече сме в този период от годината, в който "от рибата минаваме на рибицата", както гласи тази максима с автор неизвестен. Свинското месо отдавна се е наложило като основен герой на българската трапеза по време на Коледните и Новогодишни празници. Затова и в навечерието им, търсенето на свинско се засилва. Това се усеща в последните работни..
Близо 200-годишният каварненски храм „Св. вмчк Георги“ за поредна година намира своето ново и оригинално художествено пресътворение в превърналите се в традиция художествени календари. Целта е популяризирането на църквата и нейната история. Новото издание е с творбата на двама невръстни художници – шестгодишните близнаци Илиян и..
Най-известната игра с думи в света с 13 букви? Това е кръстословицата. Днес тя отбелязва 111 години от първата си поява във вестник "Ню Йорк Уърлд". Това се случва на днешната дата през 1913 година. Играта, която тогава носи името Cross Word Puzzle или в буквален превод пъзел с кръстосани думи, е публикувана от журналиста Артър Уин , считан за баща..
Всяка седмица в събота в Приюта за бездомни кучета в Каменар ще се организира ден на отворените врати , каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Rotaract club Варна. Инициативата е като продължение на успешната кампания "(Не)Сам вкъщи", която от варненската организация проведоха преди няколко седмици в приюта, когато дарители донесоха коледна..
В навечерието на празниците в алтернативното пространство за култура във Варна "Хале3" ще се проведе първото издание на инициативата "(Не)Коледен базар". Тя ще продължи два дни - на 21 и 22 декември. "Първоначалната идея беше събитието да се казва Коледен (Не)базар, защото то не е като традиционните коледни базари, а е по-скоро като фестивал с..