Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райският газ – модерно и опасно забавление сред младежите

Диазотният оксид, който се предлага свободно в търговската мрежа и нощните заведения крие сериозни рискове за здравето, алармират специалисти

Снимка: freepik

Все по-често напоследък, разхождайки се по улицата или в парка, може да забележите захвърлени малки метални флакони, наподобяващи патрони. Оказва се, че те са пълнители за райски газ, който от години се е превърнал в средство за забавление сред младото поколение.

Диазотният оксид, чието приложение по принцип е в медицината, се вдишва чрез балони. Те се пълнят със специална машинка, която изкарва райския газ от въпросните флакони. Това „оборудване“ се продава съвсем свободно в търговската мрежа и е евтино и достъпно. В онлайн магазини флаконите с райски газ, които са около 8 грама, се предлагат на цена от 0,50 стотинки до 1 лев. Машинката за флаконите струва около 15 лева. Балоните също са евтини. Някои сайтове предлагат и различни промоции ако си поръчаш по-голямо количество за някое парти. И докато търговците, които търсят печалба, най-често обясняват че райският газ е безопасен, то експертите съвсем не мислят така. 

"Търсеният ефект е много бързо, даже светкавично усещане за повдигнато настроение и силна еуфория. Това състояние продължава между 3 и 5 минути. Проблемът е, че толкова мощната еуфория кара хората отново да искат да изпитат този ефект и това води до чести серии от употреба", коментира експертът по наркотични вещества д-р Борислав Станчев от Дирекция "Превенции" към Община Варна.

Особено опасна за здравето е комбинацията на райския газ с алкохол и други наркотични вещества.

"Рискът се увеличава когато комбинирате вдишването на райски газ с алкохол, марихуана или други стимуланти, дори и тях да сме приели няколко часа по-рано. Тогава вече могат да се появят и нежелани странични ефекти", коментира още д-р Станчев.

"Еднократната употреба на райски газ не е толкова опасна", каза още експерта. Според д-р Станчев проблемът идва и от факта, че райския газ се предлага свободно, евтино и съвсем легално в търговската мрежа. Това дава възможност на хора, които нямат достъп до незаконния пазар или малолетни, да се снабдят с незаконна дрога.

Цената на един балон в нощните заведения е около 10 лева, а на места и повече. При положение, че флаконът струва около 1 лев, а балонът е стотинки, излиза че освен опасна, тази мода е и доходоносна.

Христо е на 22 години и като всеки младеж обича понякога да се забавлява с приятели по нощни заведения във Варна. Той не е употребявал райски газ, но каза че много пъти е ставал свидетел как се предлагат балоните и как негови познати са се възползвали от възможността за някакво различно усещане.

"Най-често балоните се предлагат от млади момичета. Идвали са наша маса. Аз отказах, но мои приятели се възползваха от възможността да вдишат райски газ. Станаха еуфорични за кратко време, но после им се виеше свят. Имам и мой познат, който беше пристрастен към райския газ. Никой от тези, които предлагат райски газ по заведенията, не обясняват за рисковете. Гледат да си вземат парите и толкова", сподели младежа.

Пристрастяването обаче е само един от многото опасни странични ефекти.

"Някои хора имат склонност към халюцинации и нереална преценка на действителността. Това най-често са хора, които страдат от психози. Сред страничните ефекти още са силен световъртеж, гадене и повръщане, затруднено дишане, неврологични проблеми, дефицит на Витамин B12 и не на последно място пристрастяването", каза за Радио Варна анестезиологът във АГ болницата във Варна д-р Славчо Арнаудов.

Оттук следва и да си зададем въпроса кой и как осъществява контрол върху разпространението на райски газ с немедицински цели и как едно вещество, което може да бъде опасно за здравето се продава свободно и безконтролно в интернет и в нощните заведения.

Според д-р Борислав Станчев проблемът с употребата на райски газ с цел дрогиране не е само в България, но и в други европейски държави. Наскоро е излязъл от печат и европейски наръчник за безопасното използване на веществото.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30

Продължава кампанията за поставяне на дефибрилатори в български хижи

Втора година продължава кампанията "Спаси живот в планината" за снабдяване на хижи в България с дефибрилатори. Благодарение на инициативата през миналата година с такива уреди вече са оборудвани десет високопланински места за настаняване. Цената на един дефибрилатор заедно с обучението е около 5 000 лева. Внезапното спиране на сърцето е основната..

публикувано на 16.01.25 в 16:15

Наследниците на Ташко Костов - Салашки с дарение към Музея за нова история на Варна

Наследниците на въстаника Ташко Костов - Салашки направиха дарение на Музея за нова история на Варна. Сред дарените вещи са лични принадлежности и оборудване, предоставени от внуците Анастас Станев и Васил Василев, както и от правнука Михаил Михайлов. Те получиха благодарствени грамоти от екипа на музея в знак на признателност.  Траян Димитров,..

публикувано на 16.01.25 в 13:28

Правят ли се достатъчно проверки опасни ли са билбордовете?

Над 2000 са билбордовете на територията на община Варна. В неделя останаха с един по-малко, защото едно от съоръженията не устоя и падна. За щастие без трагични последствия. Това ни накара да се поинтересуваме какъв е редът за монтирането на билбордове. Процедурата изясни заместник-кметът Илия Коев. Предстои създаването на интерактивна карта..

публикувано на 16.01.25 в 10:37

Инфекциозните болести – новото/старо предизвикателство пред човечеството

В края на миналия век проф. д-р Ангел Ангелов написва главата "Инфекциозни болести" в учебника по клинична патология (1996 г.). Тогава публикува и една кратка статия във варненския вестник "Черно море", адресирана към широката общественост. В нея отбелязва тревожното нарастване на честота на някои инфекциозни болести и възникването на нови..

публикувано на 16.01.25 в 10:15

Ограждения и багер се появиха на плажа в Аспарухово

Какво се случва на аспаруховския плаж? Този въпрос задават варненци в местни фейсбук групи, след като там бяха публикувани снимки на обособен с метални преграждения участък от плажната ивица и наличието на багер. Нов ресторант се прави на плажа. Ще е преместваем обект, на мястото на заведение,  премахнато миналото лято. Това коментира за Радио..

публикувано на 16.01.25 в 09:05

Метални сандъци с осолен пясък поставят до спирките във Варна

Метален сандък, пълен с осолен пясък, е поставен до сп. "Нептун" във Варна, видя репортер на Радио Варна. Пясъкът е за третиране на пътното платно и около спирката при евентуално заледяване. За Варна през нощта температурите ще паднат до минус 1°, максималната температура првз деня е 5°. През нощта в Източна България ще бъде предимно облачно, без..

публикувано на 15.01.25 в 19:27