Една трета от природния газ, необходим за икономиката на България, вече е осигурена с дългосрочния 25-годишен договор с Азербейджан.
За обзорното предаване на Радио Варна енергийният експерт Васко Начев допълни, че що се отнася до втечнения газ, който пристига от САЩ и запълването на останалите 2/3, те се изпълняват в спешен порядък, без константен доставчик:
За момента успяваме да закърпим положението, тъй като става дума за еднократни действия, от момента на спиране доставките на „Газпром”. Това е с уточнението, че изработването на дългосрочен договор не става от днес за утре. Понякога отнема от пет до шест месеца, за да бъде сключен подобен договор. Важно е да се работи в тази посока. Но всъщност, даже е изненадващо, че успяхме да реагираме толкова бързо на ситуацията и да затворим пробойните при спрените доставки на природен газ от руска страна.
По темата, кое е по добре, да се купува природен газ по спотови цени или да се разчита на дългосрочни договори, Начев наблегна на това, че трябва да правим разлика за типа дългосрочен договор. Според него, договора с „Газпром”, който беше в сила до 2019-а година, е бил изключително неизгоден за България, тъй като цените са били фиксирани към нефтените деривати. „След 2019-та година договора беше променен- 70 на сто спот пазар и 30% по дългосрочен договор с „Газпром”. Васко Начев призна, че в момента спотовият пазар е нестабилен, волатилен и цената на природния газ е поскъпнала спекулативно, не без съдействието на руската компания „Газпром”
Според Начев тази година, а може би и следващата, цените на природния газ ще останат високи, а през 2024-та, ще влязат в нормални граници, далеч отвъд спекулативните, каквито наблюдаваме в момента.
На въпрос, какво се случва с родните ни ТЕЦ-ове, особено на фона на информацията, че голяма част от западноевропейските държави, разконсервират дейността на своите топлоелектрически централи, Начев отговори, че е изключително добре, че на нас не ни се налага да минаваме през този проце,с тъй като нашите ТЕЦ-ове все още са работещи.
Това ни дава предимство. Ясно е, че няма с какво да бъде заместен природният газ, който Европа се опитва да ограничи като внос от Русия. Единственият вариант са въглищата и това е причината фокусът отново да бъде изместен към ТЕЦ-овете, които ползват тези горива. Централите ни на въглища произвеждат над 47% целия енергиен микс.
Начев прогнозира, че затварянето на ТЕЦ-овете ни, ще бъде изместено като хоризонт с поне 5-6 години, заради енергийната криза. Според него това не важи само за нас, а за Европа. Зелената сделка и цялата свръхамбициозна програма на ЕС за зелена енергия минава на заден план, каза Васко Начев.
Той допълни, че България не би трябвало да се притеснява от евентуално прекратяване на износа на ядрено гориво за „АЕЦ Козлодуй” от руска страна, тъй като имаме гориво за следващите две години. С други думи, няма опасност от рязко спиране на произвежданата енергия от атомната ни централа
(цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл)Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..