С богата програма на 23 юли (събота) в парка в квартал Аспарухово ще бъдат отбелязани 119 години от Илинденското-преображенско въстание. Организатори са Македонското културно просветно дружество "Гоце Делчев" със съдействието на кметство "Аспарухово" и Фонд "Култура" към Община Варна.
Началото ще бъде поставено в 10.00 часа със заупокойна молитва и слова, каза в ефира на Радио Варна председателят на Македонското културно просветно дружество "Гоце Делчев" Антон Апостолов.
След 10.30 часа започва и възстановката на събитията отпреди 119 години. В нея се включват Патриотичен клуб "Възраждане" от Търговище, Родолюбив клуб "Крум Страшни" от Шумен, Национален клуб "Братя по оръжие", както и самодейци от македонското дружество.
"Надявам се да привлечем повече зрители. Възстановката ще бъде много интересна. Тя не се проведе в последните две години заради пандемията, но сега тази традиция отново се възстановява. В нея ще има автентични носии и оръжия. Ще има различни модели пушки и стрелба. За стрелбата съм длъжен да предупредя, ако има малки деца на събитието", поясни Апостолов.
След възстановката започва и музикалната програма с участие на Фолклорен ансамбъл "Гоце Делчев" с ръководител Георги Мановски, Младежка фолклорна група "Кичинка" с ръководител народната певица Кичка Христова, Хорова формация "Галатея" при НЧ "Васил Левски" в квартал Галата, Детска фолклорна група "Неранза" при НЧ "Елин Пелин"-Варна и Танцов клуб "Черноморци"-Варна.
"Целта ни е колкото се може повече млади хора да разберат за Илинденското-преображенско въстание, което е един от върховите моменти на българското единение, защото освен хора от Македония и Одринско, във въстанието участват и българи от свободното отечество", каза още Антон Апостолов.
Варненската връзка във въстанието
"В навечерието на въстанието, от казармите на Осми Приморски полк са изнесени около 60 пушки от модерната за времето си система "Манлихер". Организирана е и доброволна чета, която наброява около 40 души. Начело на нея застава роденият в Балчик Михаил Донев. Тази чета взема участие в битката при село Дере Кьой в Лозенградско в края на август", разказа Антон Апостолов.
Той цитира професор Светлозар Елдъров, който определя Илинденското-преображенско въстание като генерална репетиция за Балканската война.
"Това е истината и това трябва да се знае. За съжаление обаче ние отново и отново трябва да я доказваме. Но ние историците не се притесняваме, защото всички документи и факти доказват, че характерът на въстанието е български", категоричен беше Антон Апостолов.
Чуйте подробностите в звуковия файл:
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..