Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кърменето е биологична норма, не екзотичен избор

Световна седмица на кърменето под мотото „Да се застъпим за кърменето – обучение и подкрепа“ ще се състои за 16 поредна година у нас. В Световния алианс за кърмене участват лица и организации, които работят за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето. В него фигурират членове и страни - симпатизанти на мрежата на Световната здравна организация (СЗО), УНИЦЕФ и много други международни и национални сдружения, неправителствени организации. Те организират традиционна глобална кампания от 1 до 7 август, с цел - подпомагане на майките и бебетата да започнат кърменето по най-добрия начин и да преодолеят трудностите в кърмаческия период. 

От 2006-та насам, не е минала година без да организираме кампания за кърменето, за да покажем, на обществеността и най- вече на институциите и цялата държавност, че кърменето е от изключително важно значение както за здравето на майките, така и за живота и здравето на бебетата“. Това каза за Радио Варна Райна Бояджиева, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) и старша акушерка в Отделението по гинекология в областта на онкологичните заболявания.

Още през 2006-та година стартирахме проект в болницата в която работех, този проект ни донесе и приза „Болница приятел на бебето“ който се връчва от УНИЦЕФ и от Световната здравна организация. За да получим този приз трябваше да работим по правила поставени ни точно от тези две организации- „Десет правила за успешно кърмене“- каза Бояджиева.

„Варна беше първия град в България който получи приза. В рамките на този проект трябваше да обучаваме майките как да кърмят правилно и да опровергаем много стереотипи, които се изразяваха в неправилни съвети, дори и от лекари, по отношение на кърменето. С други думи, трябваше да наложим една нова философия. В този период, майките смятаха за модерно, да не кърмят“- допълни тя.

Каква е целта на кампанията която предстои, да се покаже как е правилно да се кърми или защо е необходимо бебетата да се къмят. Хората си мислят, че кърменето е естествен процес който се проявява с раждането на бебето, като при животните.

Райна Бояджиева: Правилно се изразихте, много е важен подхода и в двете направления. Кърменето е биологична норма, не екзотичен избор. То е толкова естествено, колкото и раждането. Майките трябва да знаят, че по модерно е да се кърми, отколкото бебетата да се изхранват с адаптирани млека, така както беше преди 15-тина година назад във времето. Освен правилния начин на кърменето и ползите от него, трябва да покажем колко е важно и от икономическо и екологично естество. Защо? Защото мойчиното мляко освен, че е най- доброто, то винаги е прясно и стерилно, с хранителни вещества и антитела. Това е най- добрия старт за детето.

По повод това какъв хранителен режим трябва да спазват кърмачките, битуват много митове и легенди, разказва и Инна Ненова, председател на консултативния съвет на акушерките към БАПЗГ Варна и член на УС на регионалната колегия. „Повечето майки нямат необходимата база, за да презицират твърде многото информация в днешно време. До колко е авторитетна, осъвременена, реалистична и приложима. Колкото до това какви храни трябва да се избягват, необходимо е да се обсъди с лицето което консултира майката, защото за една жена някои продукти не са подходящи, а за друга, трябва да избягва коренно различна храна. За нас е важно да има едно разнообразно хранене, защото по този начин част от хранителните вещества, по отношение вкусови предпочитания преминават в кърмата и един вид запознават с нея бебето. Още повече, кърменето, на фона на захранването има изключително благоприятен ефект, тъй като се понижава изключително много риска от алергична реакция към дадената хранителна група. Не на последно място, българката е на едно от челните места по стартово кърмене- почти 60% от всички родилки се опитват да кърмят. За съжаление, колкото повече нараства времето за кърмене, толкова по надолу слизаме в класацията и едва 30% от майките кърмят след 6-тия месец. А СЗО препоръчва кърмене поне до половин година.

Как се отразяват на кърмата тютюнопушенето и алкохола?

Ненова: Според мен трябва да се избере най- правилния подход. В никакъв случай не одобрявап пушене по време на кърмене, но когато личния избор на майката налага това, нека бъде след като е накърмила бебето, за да има време да изхвърли част от никотина в организма си. Същото се отнася и до алкохола- при прием на алкохол е необходимо за известно време да избягва кърменето, за да може той да бъде редуциран и изхвърлен от организма и да не бъде предаден към бебето

Бояджиева: И все пак трябва да се знае, че тези вещества преминават бариерата, тойест никотина отива в кърмата. Тоест майката трябва да е наясно, че при тютюнопушене и прием на алкохол, бебето също приема част от тези вещества.


Кои са главните стереотипи и народни схващания за кърменето?

Бояджиева: Най- основния, че кърменето не трябва да става веднага, че майката трябва да си почине първите дни. Бебето трябва да бъде поставено на гърда възможно най- рано след като се роди, ако състоянието му позволява това. При едно нормално раждане, дори преди да се клампира пъпната връв, бебето трябва да е до майката, за да може само да поиска да засуче. Дори при раждане със секцио, след излизане от упойка, акушерката трябва да стои до майката с бебенцето,за да може да и го даде. Има изградени много лоши болнични практики в някои от родилните болници, например след оперативно раждане, бебето да се дава на третия ден, това е абсурдно.

Друг стереотип- кърменето на три часа. Това също е абсолютно неправилно. На три часа се хранят само децата които са на изкуствено хранене. Кърменето е на поискване, когато бебето пожелае да суче. Такива стереотипи съществуват и до ден днешен и болниците трябва да са места където не само се лекува, но и се поставя нова философия, за това как се развива живота. Кърменето осигурява едно по здраво поколение, защото кърмените деца са наистина по здрави деца.

За отказа от кърмене поради естетически причини.

Бояджиева: Да, майки са се отказвали от кърмене за да не развалят бюста си. Тук може да споменем и силиконовите импланти- те не са пречка за кърмене. Жените не трябва да се притесняват, те не пречат при кърмене. Той се поставя под мускула и не се засягат млчените жлези. Тук важна роля имат консултантите по кърмене, акушерките и не на последно място, бащата на бебето, който трябва да подкрепя майката

Ненова: Подготовката за кърменето започва още през първите седмици на бремеността. Не случайно, първите признаци които карат една жена да се замисли, дали не е бременна, са болката, напрежението и чувствителността на гърдите. Така че, самата бременост има негативен ефект върху бюста, а не самото кърмене. И тук е важно да наблегнем, че самата бременост ще има отражение, без значение дали ще кърмят. За това, да не разглеждаме естетиката като предпоставка за отказ от кърмене.

За кърменето, КОВИД-19 и ваксинирането.

Бояджиева: През последаната година и майките и цялата общественост бяха обхванати от притеснение, въпросът с ваксинирането по време на бременост или по време на кърмене остава отворен. Според последни изследвания от миналата година, ваксинирането не вреди, напротив, осигурява много стабилен имунитет за майката и същевременно тя предава антитела и към плода.

Ненова: Много по добре е майката да се ваксинира по време на бремонст или кърмене отколкото да разчита на естествен имунитет и изобщо да не се ваксинира. Още повече че една ваксинация в посочените срокове, в хода на бремонст или кърмене дава възможност за предаване на антитела и на бебетата, които на този етап представляват група която не подлежи на ваксинация

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36