Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руснаците, които всеки ден търсят смисъла на живота

След украинските бежанци, които понастоящем по данни на правителственият портал "България за Украйна" са над 87 хил. души, от повече от половин млн. влезли в България след началото на войната в Украйна, най-многобройната група чужденци у нас са руснаците. Няма актуални данни за броя им, но със сигурност са няколко десетки хиляди души. Не малка част от тях влязоха и в статистиката по време на имотния бум преди няколко години, след това и в числото на тези, които започнаха да ги продават. 

Днес, голяма част от живеещите в България руснаци са предприемачи, фрийлансъри, дигитални номади, работещи и плащащи данъци у нас, а децата им говорят български и учат в български училища и университети. 

Всеки един от тях има своята причина, за да живее в България. Всеки един от тях живее и в напрежение, заради войната и търси смисъла на живота си тук и сега.

Олга Едуардовна е избрала Варна и България за свой дом от девет години. 

За Александър Шуйский - писател и художник, страната ни е втора по ред емиграция, след осемгодишният му престой му в Чехия. 

Питате как рускоезичните живеят в Европа? Точно сега ... изпълнени с гняв. Всички ние - руснаците в Европа понастоящем сме отявлени предатели на Русия, защото помагаме на украинците. В Русия излезе закон, че ако правиш това – то ти си предател на родината. Ние тук, и вообще в Европа сме някакъв странен авангард на културата и нищо друго. Всичко, което ни остава е да поддържаме някакаъв статус на руския език, защото точно сега той се ползва – директно казано, от не най-читавите хора на света – говоря непосредствено в Русия. Опитваме се и много искаме да съхраним руския човек, а не руския звяр. Вътре в самата Русия това вече няма как да стане, затова го правим тук, така както можем, посочва Шуйский. 

Всеки ден от нас сякаш отнемат част от миналото ни. Отнемат ни нашите приказки, нашите песни, отнемат ни нашите приятелства. Аз слава Богу, не съм загубила никой сред приятелите си . Те се отнасят към войната така както и аз, НО, така или иначе, чувството за загуба  е огромно. Трябва да кажа, че нашето поколение - на 40+, е възпитано в тотален страх от войната. Заради сега преживяваме най-страшния си кошмар. И той се задълбочава, защото повечето от нас имат приятели и роднини в Украйна. Това означава, че се разрушава общият ни свят, допълва Едуардовна.
Цялото интервю с тях може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15