Българско национално радио © 2022 Всички права са запазени

Откриха плоча в памет на алпиниста Атанас Скатов

Автор:

Откриха паметната плоча на алпиниста Атанас Скатов в Морската градина на Варна. На мястото е посаден хималайски кедър, любимото дърво на Скатов, а плочата е поставена на морена. Скатов е обявен за спортист на Варна за 2019 година. Той е човекът, който беше решил да изкачи всички осемхилядници в света, но за съжаление не успя. Скатов е единственият българин, който стъпи 11 пъти на осемхилядници. Д-р Скатов имаше кауза- борба срещу глобалното затопляне, като голямата му цел беше да опазим света чист. Той има издадени 7 книги посветени на туризма, алпинизма и не само. Скатов беше веган и се гордееше с това, като често коментираше, че е единственият веган в света, който атакува най-високите върхове на планетата.

Споменателни слова на церемонията поднесоха Коста Базитов-заместник кмет на Варна и Диан Даскалов-председател на туристическо дружество „Владислав Варненчик“. Сред гостите беше и директорът на дирекция „Спорт“ Кристиан Димитров, хора от екипа му, както и туристи.

Радослав Стойчев: Не съм много далеч от класата при мъжете

Ще има варненско участие на Световното първенство по модерен петобой в Полша. Там ще ни представя Радослав Стойчев от клуб „Черно море-69“. Радослав замина за шампионата, който на практика стартира днес. Варненецът има амбиция да се представи добре. Ето какво ни разказва Радослав за участието си на Европейското първенство и очакванията за..

публикувано на 03.10.22 в 11:05

Марк-Андреа Хюслер триумфира с титлата на Sofia Open 2022

Марк-Андреа Хюслер е новият шампион на Sofia Open. На финала първата ракета на Швейцария се наложи с 2:0 сета над петия поставен Холгер Руне (Дания), в отделните части 6:4, 7:6 (8). Срещата продължи 1:41 часа. Изиграх страхотен двубой, със сигурност. Просто се опитах да играя тенис, да остана фокусиран и спокоен. Изключително щастлив съм“, каза..

публикувано на 03.10.22 в 08:06

Номинирани за „Спортист на Варна“ – септември`2022

Номинирани за „Спортист на Варна“ – септември – 2022 Зоя Чавдарова /тенис, хора с увреждания/ – злато на двойки и сребро на сингъл на турнир в Италия. Александра Вачкова /плуване/ – златен медал на маратона в Пловдив на 3 км. Рая Вачкова /плуване/ – златен медал на акватлон в ПЛовдив Натали Костова /л.атлетика/- златен..

публикувано на 03.10.22 в 08:04

Сребро и три бронза за България в Румъния

Един сребърен и три бронзови медала спечелиха нашите гимнастици на международния турнир в Букурещ (Румъния) . Руслан Делибалтов спечели сребърен медал във финала на земна гимнастика. Две бронзови отличия  грабна Теодор Трифонов. Той стана трети във финалите на прескок и на успоредка. С бронз се завръща и  Мартин Мишев. Той го спечели във финала на кон с..

публикувано на 03.10.22 в 08:03

Бронз за Йордан Александров

Йордан Александров спечели бронзов медал във финала на висилка на Световната Чаландж купа по спортна гимнастика в Сомбатхей (Унгария). Българинът получи за изпълнението си оценка от 13.500 точки. Шампион с 14.166 точки стана представителят на домакините Крищофер Мезарош. Димитър Димитров остана 4-ти на финала на прескок.. Първото място е за Вей-Шенг..

публикувано на 03.10.22 в 08:02

България напуска световното с победа

Макар и късно българският национален отбор се вдигна и спечели първа победа на световното първенство- Разгромихме аутсайдера в групата Казахстан с 3:0 (25:18, 25, 22, 25:18). Можем само да съжаляваме за пропуснатите възможности срещу Германия и Канада, както и страхотния мач със световния първенец Сърбия, които със сигурност можеха да ни изкарат от..

публикувано на 02.10.22 в 11:21

Адриан Андреев на полуфинал на „Чалънджър“ във Франция

Адриан Андреев записа нова впечатляваща победа на турнира в зала в Орлеан (Франция) от сериите „Чалънджър“ с награден фонд от 135 хиляди евро. Българинът направи обрат и победи с 2:6, 6:2, 6:2 №98 в световната ранглиста Норберт Гомбош от Словакия. Срещата продължи 99 минути. Вчера Андреев елиминира с 2:6, 7:6(3), 7:6(2) и поставения под №1 в схемата и..

публикувано на 02.10.22 в 11:20