Четвърто поредно издание на пленера „Архитектурното наследство на Таляна” се провежда в момента във Варна.
Ученици от Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски” с профил „Изобразително изкуство” рисуват на пет локации в Стара Варна.
На всяка локация има и по един ученик, подготвен да разказва на минувачите за сградите, които младите таланти на Варна изобразяват.
Водещ преподавател на пленера е арх. Белин Моллов - художник, реализирал повече от 30 самостоятелни изложби в страната и чужбина, експерт по устойчиво регионално развитие и благоустройство с богат опит.
Повече за идеята разказват Мария Иванова от сдружение „Таляна“ и презентаторът Веселина Скопчанова - ученичка от Първа езикова гимназия във Варна:
За разлика от минали години, тъй като учениците са повече на брой, освен на станалите традиционни четири локации в Таляна, ще се рисува и на допълнителна локация – Адвокатската градинка. Тя не се намира на територията на творческия квартал, но е в непосредствена близост, а и наскоро там завърши реставрацията на поредния ценен архитектурен обект.
Като учители на отделните локации ще се включат и изявени варненски творци и педагози с дългогодишен опит – Калия Йорданова - Братанова, Севдалина Драгнева, Стефан Радков, както и представител на по-младото поколение живописци – Мария Коритовска.
Организатор на четвъртото издание на пленера е Е-АРХ ООД. Арх. Мартин Христов и арх. Галина Балева от архитектурно студио Е-АРХ, които ще разкажат на учениците за конкретни сгради в Таляна, по чиято реставрация са работили, както и за етапите, през които минава всеки реставрационен процес.
Лекция за учениците под формата на пешеходна обиколка изнесе вече изследователят на културното наследство Християн Облаков.
През октомври предстои откриване на изложба с произведенията от четвъртото издание на пленера, като на откриването ще бъдат връчени награди на отличените.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..