Като част от отбелязването на 90-годишнината на проф. Иван Веселинов е и изложбата с негови плакати, правени между 1982 г. и 1987 г. и посветени на Световния фестивал на анимационния филм във Варна, на Националния преглед на анимационно кино в Добрич (тогавашният Толбухин), както и на 40-годишнината на българската анимация.
"Със своята освободена и същевременно изразителна рисунка, със своя направен с артистичен замах жив и сочен контур, създаващ странни, но същевременно весели и близки до стилистиката на карикатурата изображения, притежаващи дори и някакъв вид монументалност, със своя тясно свързан с характера на рисунката раздвижен шрифт, тези високохудожествени творби представляват едни от най-добрите образци на българското плакатно изкуство. Техният своеобразен и необичаен колорит се доближава до палитрата на попарта, а изображенията в тях, със своята умела стилизираност и вплетените в тях остроумни гегове, радват и привличат окото на зрителя и днес. Тези плакати са и своеобразен документ на тогавашното време. Със закодираната в техните чудати пиктограми художествена памет, както и със завладяващата и неостаряваща модерност на авторовия почерк, те си осигуряват и своето неотменимо място в бъдещето на нашата национална култура."
Пенчо Кунчев
Светлана Вълкова разговаря с проф. Иван Веселинов, интервюто е от архива на предаването за култура "Гравитация нула":
Иван Веселинов е художник, карикатурист, режисьор и сценарист на анимационни филми. Роден е на 22 март 1932 г. в ловешкото село Крушуна. Завършва ветеринарна медицина и работи известно време като ветеринарен лекар.
През 1968 г. завършва приложна графика в Художествената академия при проф. Александър Поплилов. От 1997 г. е преподавател в Нов български университет в департамент „Кино, реклама и шоубизнес“. Той участва в подготовката на бъдещите професионалисти като лектор, сценарист и ръководител на студентски филми, получили наши и чужди отличия. През 2003 г. е удостоен със званието "Почетен професор на Нов български университет" за заслуги към университета и българското анимационно кино.
Член е на Съюза на българските художници от 1976 г., както и на Съюза на българските филмови дейци. Автор е на десетки анимационни филми, работи в областта на илюстрацията и оформлението на различни издания. Носител е на поредица значими национални и международни награди като сценарист, художник и режисьор.
През 1971 получава "Златна палма" от Международния филмов фестивал в Кан за най-добър късометражен филм за "Малка дневна музика", а през 1970 г. "Сребърен дракон" на филмовия фестивал в Краков за "Наследници".
През 1980 г. Иван Веселинов получава награда за световно постижение в областта на детските филми от Lincoln Center, Ню Йорк, връчена от Ленърд Бърнстейн, за филма "Ръчичка-ръкавичка". А през 1985 г. взима награда за "Страх" в Краков, Полша, където призът му е връчен от Кшищоф Зануси.
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..