Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади индустриални дизайнери показват бъдещето в галерията на Балчик

7
Студентите при НХА показват съвременен прочит на ритуалите за кафе и чай, модулна система за търговско оборудване, осветителни тела, експозиционна стена, улично осветление, автомобилите на бъдещето, визуална комуникация и избор на комуникативни носители в обществен екстериор.

Изложбата „Индустриален дизайн“ на катедрата при Националната художествена академия с куратор гл.ас.д-р Рангел Чипев, открита в Галерията на Балчик, може да бъде разгледана от началото до края на седмицата. Тя включва творчески проекти на студентите Кристин Фотева, Мария Енчева, Доротея Челниева, Бонка Русева, Наталия Мелинте, Джай Уейди, София Николаева, Нели Романова, Емилия Господинова, Роси Стамболийска, Мария Златева, Николета Лашева, Лора Иванова, Александър Георгиев, Тайлан Келеш, Би Ручей.

След десетгодишна пауза, в рамките на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа Понтика“ отново е представен своеобразен актуален подбор на творческите търсения на младите индустриални дизайнери от България.

"По време на фестивала в периода 2011-2013 г. бяха проведени три творчески ателиета по индустриален дизайн, с които се целеше подобряване на естетиката на градската среда в Балчик с идейни предложения на младите таланти. С времето, много от тези проекти, макар и адаптирани, се осъществиха от Общината -смени се обликът на Ехото, дамбата, Мелницата да е място за кино и фестивали…Балчик се променя с годините и придобива един дизайнерски вид, което се вижда от туристите и от местните. Младите ще продължават да се реализират и в бъдеще, с идеята да се облагороди визуалната среда, визуалната комуникация, функционалността на пространствата в Балчик и достъпността за хората в неравностойно положение" – сподели на откриването Рангел Чипев.

Различни области на дизайна могат да видят посетителите – интериорен, машиностроене, визуална комуникация, паркова среда, автомобилен и мебелен дизайн, дело на студентите – бакалаври. „За да покажем колко е многопластова специалността и какво знаят студентите след курса на обучение“, сподели техният ръководител, представяйки иновативните им работи. „Надяваме се да видят бял свят в производство в бъдеще, ако намерят производители“ – каза още Чипев, посочвайки някои от авторите. Една от тях е Мария Енчева и нейните осветителни тела, с които е победителка в национален конкурс за интериорен дизайн. Четвъртокурсничката Наталия Мелинте вече е реализирала в парка на Бургас интерактивна галерия, в която се сменят електронни и нормални картини. Футуристичните автомобили в изложбената зала загатват как ще изглеждат возилата ни до десетина години – проект на Ивета Радинова.

Как ще ги догоним китайците, запита риторично Рангел Чипев, представяйки едно от паната „Ала-бала“, дело на студентка от Китай – Джай Уей Ди. От него е видно, че при тях всичко изглежда монументално в градската среда - не само спирка и пейка, а цяла скулптура.

Китай - този икономически гигант инвестира в образованието си. Разполага с финансови средства и привлича преподаватели от Европа и осигурява среда за правене на изкуство, смята Рангел Чипев. „По стар един навик ние – Европа и Западният свят, ги подценяваме, защото са комунистическа страна, защото са били неразвити. Те влагат в образованието, в което ние не влагаме, те са изпратили тези студенти при нас, канят при тях европейски преподаватели, за да вземат опита – това, което им липсва. Откъм материална обезпеченост всичко е направено. Каквото можем да си представим от най-съвременна технология, която е нужна за правене на изкуство, там е доставено, категоричен е Рангел Чипев.

Събитието е част от международния форум на младите в изкуството, който се организира от Сдружение „Виа Понтика - 2010“ с председател Красимир Ранков и с финансово съдействие на Община Балчик. Фестивалът дава възможност на живеещите и гостите в Белия град да се докоснат до творческите проекти на художници, музиканти, театрали, дизайнери и кинотворци.
Още от програмата на фестивала
С особен интерес се очаква концертът на петима талантливи изпълнители от Китай на 16 септември в ТКИЦ “Мелницата“. Чен Чуаниуе (сопран), Тиен Шинюе (сопран), Хъ Цинфанг (тенор), Ли Якаи (баритон) и Тун Ицан – пиано, ще се включат в музикалното ателие за млади певци и пианисти, което ще бъде водено от менторите Нона Кръстникова и Мария Русева – Дуо „Колаж“. Ателието ще се проведе в ТКИЦ "Мелницата" в дните от 13 до 15 септември и ще бъде отворено за слушатели.

Международното присъствие в петнадесетото издание на „Виа Понтика“ включва и представители на румънски студенти от Университета по изкуствата в Букурещ, които ще участват в творческия пленер в Двореца. Творбите на младите живописци ще бъдат представени в Художествената галерия тази вечер от 17,00 часа в съвместна изложба със студентите от Националната художествена академия в София. Куратор на изложбата и ръководител на пленера ще бъде проф. д-р Здравка Василева.

Във фестивалния афиш са включени и заглавията на две театрални постановки - “Господа, другари, пичове и дами!“ (14 септември) и „Джак и бобеното стебло“ (16 септември).

За поредна година в рамките на младежкия форум ще бъдат прожектирани и филми, номинирани и отличени с международната награда за студентско късометражно кино Cilect Prize 2022. Прожекциите в Учебния център по изкуствата в ДКИ КЦ “Двореца“ са предвидени за вечерните часове на 13, 14 и 15 септември.

Фестивалът на младите в изкуството „Виа Понтика“ ще бъде закрит на 17 септември с музикално събитие - една уникална колаборация между диджея Bosskar Wild и Rich Kid - изпълнител на саксофон на живо.

Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Биб­лио­те­ка­та към цен­трал­но­то чи­та­ли­ще в Балчик ще по­лу­чи 2 700 ле­ва за кни­ги

Ми­нис­тер­ство­то на кул­ту­ра­та обя­ви име­на­та на чи­та­ли­ща­та, одоб­ре­ни за фи­нан­си­ра­не по проект "Бъл­гар­ски­те биб­лио­те­ки - съв­ре­мен­ни цен­тро­ве за че­те­не и ин­фор­ми­ра­ност" - 2024. Биб­лио­те­ка­та към бал­чиш­ко­то чи­та­ли­ще "Паи­сий Хи­лен­дар­ски-1870" кан­ди­дат­ства с проект за бли­зо 5 000 ле­ва. От­пус­на­та­та..

публикувано на 21.11.24 в 18:53

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Виртуозно трио представя "Романтични съкровища" във Варна

Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано.  Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..

публикувано на 19.11.24 в 15:05

Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич (21.11) и Варна (22.11)

Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението),  Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..

публикувано на 19.11.24 в 14:43

България като вдъхновение - книга разказва за влиянието на страната ни върху идеите на Ататюрк

България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк.  Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..

публикувано на 19.11.24 в 12:20

"Морето" в Добрич

Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..

публикувано на 19.11.24 в 11:50