Първият учебен ден стотици български деца са посрещали в румънските училища години наред, учели са по румънската програма и на румънски език. Времето на откъсване от България е едно от най-тъжните за всички добруджанци, които с радост и нетърпение очакват подписването на Крайовския договор през 1940 година, когато донякъде справедливостта възтържествува и Южна Добруджа се връща отново в пределите на България.
Родината обаче остава в сърцата на хората, а интелигенцията се опитва по всякакъв начин да възпита любов към България дори в онези деца, които се раждат под румънска власт. Така с дарителски средства се появява в Добрич Частна българска гимназия, в която преподават само български учители.
Частната българска гимназия е построена със средствата на жителите на Добрич и работи благодарение на доброволен безплатен труд на местни учители. Учениците са от първо отделение до десети клас според румънската програма. Спомените си за онова време разказва една от ученичките на това патриотично училище Веселина Малчева, която е родена 1932 година. Тя е известен краевед, автор на редица книги, вписана е в Почетната книга на Добрич и е сред основателите на Дружеството на краеведите „Отец Павел Атанасов“.
И макар вече на почти 90 години Веселина Малчева помни всички свои учители и до днес.
И в днешния първи учебен ден, повлияни от вълнуващите разкази на Веселина Малчева, не ни остава нищо друго ,освен да пожелаем на българските учители да носят именно този плам и желание да учат децата на четмо и писмо, а на учениците да помнят своите учители, за да разказват на бъдещите поколения за тях.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
С три поредни спектакъла Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще се включи в 12-ата Нощ на театрите. От днес до 17 ноември театърът ще предложи на зрителите си четири хитови спектакъла със специална пакетна цена. Във фокуса на Нощта на театрите тази година е 80-годишнината от Народния съд, действал в България между декември 1944 и април..
Ученици от СУ "Гео Милев" във Варна се научиха как да преодоляват агресията, да са по-добри един към друг и да се уважават. В училището са приложени методологичните разработки на проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет. Това каза Николинка Даскалова - главен секретар на ВСУ „Черноризец..
Подготвя се коледната украса във Варна. Работници поставят дървения постамент на шадравана до Драматичния театър "Стоян Бъчваров". Украса е монтирана и по бул. "Княз Борис I". Светещите гирлянди се поставят около стволовете на дърветата в централната градска част. Живото коледно дърво до театъра все още не е украсено. По традиция..
Коледните пости, наречени още Рождественски пости, започват след Коледни заговезни от 15 ноември и продължават до 24 декември включително. Те са последните многодневни пости за годината. Случва се датата да се измести, ако Коледни заговезни се падат в дни на строг пост – сряда и петък. Понякога постът се нарича Филипов, тъй като по традиция започва в..
Болестта на 48-годишния мъж се развива за около 7 години. През 2015 година губи работата си и остава затворен вкъщи. В началото започва да пие от обяд, но идва момент, в който пие от сутринта. Три-четири месеца след това Димитър вече пие денонощно. Признава, че не е можел да изкара повече от два часа без алкохол. Стига до един литър концентрат на..
Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители , ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета. Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма "Младежки дейности 2024", на дирекция "Образование и младежки..
"След изключително успешното първо издание на инициативата Ден на четенето през 2023 г. (177 609 участници от страната и чужбина, хиляди вдъхновяващи събития и основаване на Националния пакт за четенето), тя се завръща, за да обедини граждани, институции и представители на бизнеса около една обща цел. През 2024-а малки и големи читатели ще..