Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият албум на Chillov - между класиката и електронния звук

Експериментът е основен инструмент в "How Happy We Are"

Дизайн: Иван Алексиев-Вантка

Варненският продуцент Chillov (Цветан Момчилов) е един от ярките представители на експерименталната музикална сцена в България. В края на август излезе дебютният му албум, предшестван до този момент от един ремикс и два авторски сингъла, най-новият от които е "Peak". Видеото към него, дело на Цветомир Върбанов, възпява спиращата дъха планина Рила и нейния легендарен връх Мальовица.



How Happy We Are съдържа 5 композиции, хвърлящи мост между класиката и електронния звук - двете изходни точки в музикалния профил на Chillov. Класическото му образование е солидната основа, върху която той стъпва в търсене на нови хоризонти, воден от експериментаторския си дух.

Една от причините в последните години да се потапям все по-дълбоко в света на ефектите и електрониката е съвместната ми работа с Жана Пенчева, Александар Георгиев и Дарио Барето Дамас. Те са хореографи, съвмременни танцьори и основатели на мрежата ICC - Въображаем хореографски център. Вече 3 години пиша музиката за техните представления в сферата на съвременния танц и пърформанс. И всъщност именно от този творчески процес се роди проектът Chillov - тук е моментът да благодаря на Искра Проданова, която ме свърза с Жана, давайки ни резиденция преди няколко години на фестивала си Moving Body.



Влияят ли върху творчеството ти събитията, които се случват днес около нас - война, наводнения, инфлация, политически трусове...?

Да, със сигурност. Чрез музиката в този албум разглеждам теми, които силно ме вълнуват: къде е линията, която разделя заобикалящата ни среда и нашия вътрешен свят; пред какво трябва да си затворим очите, за да бъдем щастливи; на какво трябва да реагираме и на какво - не. Защото, когато излезеш от вкъщи, това, което виждаш, невинаги те вдъхновява и ти казва, че животът е страхотен и всичко е наред. Затова в този албум търся отговор на въпроса какво трябва да направим, за да запазим вътрешния си мир.

Композициите в How Happy We Are са написани в рамките на последните две години, но финалните версии са изцяло преаранжирани и записани наново. Смесването и мастерирането са осъществени във 4 Rooms Studio, а единственият гост-вокалист в албума е певицата Весела Морова.

С Весела се познаваме от няколко години. Първата ни работна среща беше по проекта за платформата за музикално онлайн обучение Omni's Cool - тя беше така добра да разработим 13 упражнения за разпяване. Още тогава усетих, че е надежден и сериозен човек и професионалист. Започнах да слушам музиката ѝ и тъй като тя е страхотен джаз изпълнител, прецених, че би се впуснала в нещо по-експериментално, като композицията "Far". Поканих я и съм много щастлив от крайния резултат.

Между авторските пиеси в албума фигурира и една преработка на менует от Бах.

Реших да я включа, защото в целия албум присъства едно полифонично звучене и именно то ме подтикна да отдам почит на този титан на полифонията - Йохан Себастиан Бах. Леко промених хармонията - оригиналът е в мажор, а аз го изсвирих в минор, от един момент нататък включих и електронни елементи. Това всъщност е преход от по-акустичното звучене на предходните парчета към електрониката на последната, едноименна композиция "How Happy We Are", която е част от музиката към спектакъла на Жана Пенчева и ICC “DANCE BABY, DANCE”.

Целия разговор с Цветан Момчилов-Chillov в предаването Джем сешън чуйте в прикачения звуков файл, а албума How Happy We Are слушайте ТУК. Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд "Култура", програма "Творчески инициативи".

Снимка: Яна Пенева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биб­лио­те­ка­та към цен­трал­но­то чи­та­ли­ще в Балчик ще по­лу­чи 2 700 ле­ва за кни­ги

Ми­нис­тер­ство­то на кул­ту­ра­та обя­ви име­на­та на чи­та­ли­ща­та, одоб­ре­ни за фи­нан­си­ра­не по проект "Бъл­гар­ски­те биб­лио­те­ки - съв­ре­мен­ни цен­тро­ве за че­те­не и ин­фор­ми­ра­ност" - 2024. Биб­лио­те­ка­та към бал­чиш­ко­то чи­та­ли­ще "Паи­сий Хи­лен­дар­ски-1870" кан­ди­дат­ства с проект за бли­зо 5 000 ле­ва. От­пус­на­та­та..

публикувано на 21.11.24 в 18:53

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Виртуозно трио представя "Романтични съкровища" във Варна

Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано.  Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..

публикувано на 19.11.24 в 15:05

Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич (21.11) и Варна (22.11)

Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението),  Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..

публикувано на 19.11.24 в 14:43

България като вдъхновение - книга разказва за влиянието на страната ни върху идеите на Ататюрк

България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк.  Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..

публикувано на 19.11.24 в 12:20

"Морето" в Добрич

Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..

публикувано на 19.11.24 в 11:50