Филмът, вдъхновен от истинска история, разказва за млада жена, която не може да има деца, но, преобразявайки живота на сираци в далечна Африка чрез театрална програма, преоткрива смисъла на думата „майка“. Лентата беше избрана за български представител на наградите "Оскар", но поради разрез с регламента, отпадна от надпреварата.
На Фестивала на българския игрален филм международното жури удостои "Майка" с още няколко отличия: за операторско майсторство на Крум Родригес, за най-добра женска роля на Дария Симеонова, както и с диплом за децата от Широка Лъка и от гетото на Кибера, Кения, участвали във филма.
Как Зорница София прие наградата:
Големият победител имаше своята първа среща с публиката специално на фестивала „Златна роза“. От тук следват участията му в три международни фестивала клас А, както и откриването на Киномания 2022 на 17-ти ноември в зала 1 на НДК в София.
Най-награждаваният пълнометражен филм на тазгодишния фестивал е проектът на Валери Йорданов "Шекспир като улично куче". Популярният актьор беше отличен от журито за режисура и за сценарий, младите Владислав Стоименов и Васил Илиев грабнаха наградата за мъжка роля, младежкото жури също го избра за свой фаворит, при него отиде и Наградата на Варна. "Шекспир като улично куче" се хареса най-много и от Съюза на българските филмови дейци.
Първите думи на Валери Йорданов след получаване на отличията:
Специалната награда на журито е за филма „Пролетно равноденствие“ на режисьора Иван Павлов. Гилдия "Критика" също застана зад него. За участието си в лентата Светлана Янчева получи специален диплом.
Призът за дебютен пълнометражен филм грабна „Изкуството да падаш“, режисиран от Орлин Милчев.
Журито за късометражни филми присъди следните официални награди:
Голямата награда „Златна роза“ за най-добър късометражен филм на филма „Празник“, в лицето на режисьора Антония Милчева и целия творчески екип;
Диплом за режисура на филма „1999-а“ в лицето на Александър Милушев;
Диплом за операторска работа на Йоанна Хаджииванчева за филма „Откъснати“.
Гилдия "Критика" отличи късометражния "Vox populi" на режисьорката Тянита Ганчева.
Наградата на публиката получи детският филм на Андрей Хадживасилев „Случаят Тесла“.
В рамките на фестивала бяха проведени две дискусии на важни за киното теми: „Жените режисьори в българското кино“ и „Киното в дигиталната ера“.
Представителна изложба на Факултета по изобразително изкуство (ФИИ) при Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" под мотото “ФИИ на 50. В новото време с ново лице” гостува от 6 декември 2024 г. до 4 януари 2025 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Студентски дипломни работи и творби на действащи преподаватели са..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..