Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо цените у нас са по-високи от тези в Западна Европа?

Снимка: pixabay


След края на лятото, отпуските и пътуванията, социалните мрежи у нас се напълниха със снимки, които показват по-ниски цени на основни хранителни продукти в страните от Западна Европа в сравнение с България. Един от примерите е двойно по-ниска цена на марка френско масло в Париж в сравнение с идентичен супермаркет във Варна. Вносителят на продукти от търговската марка не пожела да отговори на въпросите на Радио Варна как е калкулирана крайната цена. Коментарът направи Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители”.

Ценовите равнища във всяка една икономика са функция от няколко фактора – конкуренцията на съответния пазар, равнището на доходите и съответно търсенето, което се генерира.”

Николов припомни, че неведнъж от Асоциацията са давали примери за една съща стока в една и съща верига, която има една цена в Кипър и съвсем различна в Лондон. Разликата се получава заради обема на пазара.

"Не е случайно, че в Германия цените на сходни продукти са най-евтини и белгийците всяка събота правят опашки пред немските магазини".

Богомил Николов каза още, че не може да искаме чудеса в пазари с по-малка логистика и по-малка конкуренция. Ако искаме максимално справедливи цени, трябва да осигурим свобода на пазара.

"Да се върна на темата за маслото – ако един производител или търговец реши да повиши много цената си, то това е негово право. Но това дава шанс на конкурентите му, т.е. ние би трябвало да се пренасочим да купуваме от другите търговски марки и той много скоро ще разбере, че стратегията му е грешна и ще поправи ценовите си равнища. Това е логиката, която движи пазара."

Целият разговор с Богомил Николов чуйте в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34