Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национална среща на музеите в Балчик: Да бъде създаден фонд за опазване на паметниците на културата при криза

Историческата памет и културно наследство трябва да имат готовност за опазване при кризи, на каквито ставаме свидетели. Нужен ни е план Б – това каза днес на откриването на 16-ата национална среща „Добри практики“ Жени Михайлова - директор на Държавен културен институт „Двореца“ в Балчик, който е домакин. Форумът, се възобновява след двегодишно прекъсване и е на тема „Музеят днес -предизвикателствата на пандемията и нови перспективи за развитие“ и „Културно наследство по време на криза – работа на културните институти в условия на поредица от кризи (пандемия, военен конфликт, политическа, икономическа и енергийна криза).

Надявам се да излезем с общи решения и предложения до политици, министерство на културата и други министерства. Предлагам създаването на фонд за опазване на паметниците на културата при криза, който да е неприкосновен – заяви Михайлова.

Заедно спасихме системата за опазване на националното културно наследство на България. Пожелавам да сте все така упорити и непреклонни – заяви в обръщението си пред музейната общност, събрала се в Балчик, председателят на Сдружение "Български музеи" Борис Хаджийски: „Радвам се, че се виждаме в една прекрасна обстановка. Заедно преодоляхме едно тежко препятствие. В първите 7 месеца на годината успяхме да спасим българските музеи, въпреки големите проблеми, и да допринесем така, че музеите да получат 20 милиона лева повече спрямо предната година. Не ставаше дума само за заплащане на тока, газа, заплатите, а ставаше дума за спасяване на системата за опазване на националното културното наследство на България и ние се справяхме“.

Проблемите на малките общински музеи постави кметът домакин Николай Ангелов – недостиг на финансиране, на материална база, малка изложбена площ. „Много от експонатите събират прах, а заслужават да бъдат видени от колкото се може повече хора“ – убеден е той.

Тази среща е своеобразна школа по музеология. Нека си тръгнем с идеи, които да реализираме на място, присъедини се към пожеланията проф. Светлана Димитрова - директор на Етнографски музей на открито „Етър” в Габрово и член на Управителните съвети на Сдружението на българските музеи и на Българския комитет на ИКОМи др.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митът за Орфей и Евридика в съвременен танц днес във Варна

Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева  - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..

публикувано на 03.11.24 в 11:47

Обявиха наградите на VIII Национален конкурс за пианисти „Мила Михайлова“ Варна 2024

От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..

публикувано на 03.11.24 в 11:33

Художници се обединяват в "Диалози" навръх Деня на народните будители

Кураторският проект „Диалози II“ – резултат от инициирана творческа провокация към няколко художника представя тази вечер Арт галерия Le Papillon. Изложбата се открива тази вечер от 18:00ч. и ще остане в арт пространството до 20 ноември. Откриването на изложбата в Деня на народните будители, 1 ноември, не е случайно. Екипът на галерията е избрал да..

публикувано на 01.11.24 в 17:05

Александър Минчев събра в изложба стари вестници и списания, издавани на български език в чужбина

В Деня на Народните будители Варненската библиотека посрещна  отново археолога Александър Минчев с още една част от неговата  колекция от уникални издания на български вестници и списания. Изложбата „Наковалня за сладкодумство – с отдаденост на България”  разширява погледа към eдна от по-слабо изследваните страни на историята  на..

публикувано на 01.11.24 в 15:55

Във Варна започва Осмият национален конкурс за пианисти „Мила Михайлова“

От 1 до 3 ноември 2024 г. талантливи млади изпълнители от специализираните училища по изкуства във Варна, Пловдив, Русе и София ще покажат своите умения. За осми път Варна посреща участниците в един от най-авторитетните конкурси за млади пианисти в България, носещ името на Мила Михайлова – един от основателите на Държавното музикално училище във..

публикувано на 31.10.24 в 18:20

РИМ-Варна ще отбележи Деня на Черно море с филм и изложба в памет на проф. Михаил Лазаров

Екипът на Регионалния исторически музей ще отбележи на 31 октомври - Международния ден на Черно море, със събитие в памет на големия български археолог професор Михаил Лазаров.  По повод 90-годишнината от неговото рождение от 17.30 ч. в Учебния музей (вход от бул. "Съборни") е прожекцията на документалния филм "На прага на цивилизацията", заснет от..

публикувано на 30.10.24 в 16:20

Графити фест на 2 ноември във Варна

На 2 ноември търговски център във Варна ще бъде сцена на мащабен графити фестивал. Четирима от най-изявените графити артисти от Варна ще направят демонстрации. Работилница ще очаква най-любопитните. А феситвалът за разлика от много други, е насочен към публиката, а не към графити артистите, представя го Николай Чакъров от графити агенцията "The..

публикувано на 30.10.24 в 14:53