Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Павлин Петков - как се постига качество в образованието

| обновено на 01.11.22 в 17:32
Павлин Петков
Снимка: Д.Дончева

Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ във Варна стана първото училище в България, което получи оценка „Знак за качество“ на Националния инспекторат по образованието. Тази оценка се дава за първи път у нас, каза за Радио Варна бившият директор на училището Павлин Петков. Разговаряме с него, защото качество в каквото и да е не се постига за един ден и този приз е резултат от времето, в което той беше директор на училището – от 1991 година до края на миналата учебна година, след което се пенсионира.



Как се постига качество в образованието и за колко време?

В рамките на инспектирането се оценяват три направления – управление на институцията, учебна среда и образователен процес. В последното направление ние получихме приза „Знак за качество“. За да се постигне такъв резултат се изисква натрупване, а под натрупване разбирам традиции във всички направления на училищния живот и най-вече в начина на работа на учителите. Много са важни и въпросите свързани с училищните учебни планове, които трябва да бъдат променени, а след като това стане, трябва да се променят и учебните програми.

Училищният учебен план надгражда рамковите учебни планове, но за да гониш качество се налага да се усвояват часове, които държавата не финансира. Това са т.нар. факултативни подготовки. Там където виждаме, че в рамковия учебен план не достигат часове за целите, които сме си поставили, ние усвояваме огромен брой часове от факултативната подготовка.

Другото е, че през годините съм правил всичко възможно в самия педагогически екип да няма никакви компромиси и назначения, да се създават максимално условия за качествена работа. Разбира се, че има значение и това, че учениците ни са много мотивирани.

Но най-болният въпрос на варненската Математическа гимназия е базата. Ако базата отговаря на съвременните изисквания качеството може още повече да се вдигне. А сега ние физически повече не можем да се развиваме. Ето сега по Плана за възстановяване и развитие ще се появят възможности за кандидатстване и надграждане, а ние нямаме какво да наградим. Ние сме в един константен брой кабинети и класни стаи, поддържаме една и съща бройка паралелки и ученици от 15 години насам.

Какво се случва със строежа на новата сграда – има терен, но докъде стигна развитието?

Крайният резултат до момента е 5 години приказки.

Къде е спънката?

Спънката е, че няма мотор, няма двигател. Даже проблемът не е в това, че няма пари, а има незаинтересована страна, което е ужасно необяснимо.

Да се върнем на приза „Знак за качество“ – радва ли Ви?

Разбира се. Бих казал, че заслужаваме тази оценка.

Днес отбелязваме Деня на народните будители. Ккаво означава този ден за Вас?

Това е един чудесен празник. Ако разсъждаваме на малки дози – всяко едно действие на човек, което води до напредък, изпълва съдържанието на думата будител. Ако учителят си обича професията, обича учениците и е отдаден, започва да придобива качествата, които са разпознаваеми за будителите в наше време.

Какво ще пожелаете на учители, ученици и родители в Деня на народните будители?

Просто тези ценности и неща, които са натрупани, да се задълбочават и освен това да бъде по-пълноценно взаимодействието между общностите в смисъл на партньорство. Това бих пожелал, защото имаме случаи при които безпричинно си пречим.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50

Любители на моржуването с дихателно утро и плуване в студеното море във Варна на 1 януари

Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..

публикувано на 01.01.25 в 08:00