Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павлин Петков - как се постига качество в образованието

| обновено на 01.11.22 в 17:32
Павлин Петков
Снимка: Д.Дончева

Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ във Варна стана първото училище в България, което получи оценка „Знак за качество“ на Националния инспекторат по образованието. Тази оценка се дава за първи път у нас, каза за Радио Варна бившият директор на училището Павлин Петков. Разговаряме с него, защото качество в каквото и да е не се постига за един ден и този приз е резултат от времето, в което той беше директор на училището – от 1991 година до края на миналата учебна година, след което се пенсионира.



Как се постига качество в образованието и за колко време?

В рамките на инспектирането се оценяват три направления – управление на институцията, учебна среда и образователен процес. В последното направление ние получихме приза „Знак за качество“. За да се постигне такъв резултат се изисква натрупване, а под натрупване разбирам традиции във всички направления на училищния живот и най-вече в начина на работа на учителите. Много са важни и въпросите свързани с училищните учебни планове, които трябва да бъдат променени, а след като това стане, трябва да се променят и учебните програми.

Училищният учебен план надгражда рамковите учебни планове, но за да гониш качество се налага да се усвояват часове, които държавата не финансира. Това са т.нар. факултативни подготовки. Там където виждаме, че в рамковия учебен план не достигат часове за целите, които сме си поставили, ние усвояваме огромен брой часове от факултативната подготовка.

Другото е, че през годините съм правил всичко възможно в самия педагогически екип да няма никакви компромиси и назначения, да се създават максимално условия за качествена работа. Разбира се, че има значение и това, че учениците ни са много мотивирани.

Но най-болният въпрос на варненската Математическа гимназия е базата. Ако базата отговаря на съвременните изисквания качеството може още повече да се вдигне. А сега ние физически повече не можем да се развиваме. Ето сега по Плана за възстановяване и развитие ще се появят възможности за кандидатстване и надграждане, а ние нямаме какво да наградим. Ние сме в един константен брой кабинети и класни стаи, поддържаме една и съща бройка паралелки и ученици от 15 години насам.

Какво се случва със строежа на новата сграда – има терен, но докъде стигна развитието?

Крайният резултат до момента е 5 години приказки.

Къде е спънката?

Спънката е, че няма мотор, няма двигател. Даже проблемът не е в това, че няма пари, а има незаинтересована страна, което е ужасно необяснимо.

Да се върнем на приза „Знак за качество“ – радва ли Ви?

Разбира се. Бих казал, че заслужаваме тази оценка.

Днес отбелязваме Деня на народните будители. Ккаво означава този ден за Вас?

Това е един чудесен празник. Ако разсъждаваме на малки дози – всяко едно действие на човек, което води до напредък, изпълва съдържанието на думата будител. Ако учителят си обича професията, обича учениците и е отдаден, започва да придобива качествата, които са разпознаваеми за будителите в наше време.

Какво ще пожелаете на учители, ученици и родители в Деня на народните будители?

Просто тези ценности и неща, които са натрупани, да се задълбочават и освен това да бъде по-пълноценно взаимодействието между общностите в смисъл на партньорство. Това бих пожелал, защото имаме случаи при които безпричинно си пречим.

Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Павел Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00

Травъл блогърите в България с изложба до Слънчевия часовник

Годишната изложба на Асоциацията на собствениците на туристически онлайн медии в България ще бъде открита днес от 18.30 часа до Слънчевия часовник във Варна. Тя е под надслов "България - магнетична и красива" и представя чрез снимки популярни и не толкова известни кътчета, сред които лазурни езера, драматични планини, дълбоки пещери, уединени..

публикувано на 24.09.24 в 08:15

Цветан Момчилов представя новия си албум "Полет"

Варненският музикант Цветан Момчилов продължава да предизвиква сетивата и духа на търсещите слушатели. На 11 септември той издаде новия си албум "Полет" , който съдържа пет композиции и е записан в Концертното и звукозаписно студио на Радио Варна. Използваните инструменти са роял, глас и няколко различни източни перкусионни инструмента, чийто..

публикувано на 23.09.24 в 11:48

Деян Статулов представя книгата "Между два кадъра" в Социалната чайна

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии, книги, инициативи за млади творци и прожекции на открито.  Основен организатор на събитието е ИА Национален филмов център, съвместно с Министерството на..

публикувано на 22.09.24 в 12:44

Иван Църов: С обявяването на Независимостта България се връща на политическата карта на Европа

С обявяването на Независимостта България се връща на политическата карта на Европа като самостоятелна държава - това каза в интервю за Радио Варна директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов. Той припомни, че Берлинският договор прави Българското княжество васално на Османската империя. Независимостта е плод на множество..

обновено на 22.09.24 в 08:14

Тодор Марев: Дербито на Варна трябва да носи радост и гордост (ВИДЕО)

Тази неделя е варненското футболно дерби между "Спартак" и "Черно море". Този мач винаги е имал особен заряд и създава специална атмосфера. "Очаквам хубав двубой! Голямото ми желание е да няма никакви ексцесии, защото ще има доста деца. Нека победи по-добрият", коментира за Радио Варна в  навечерието на този сблъсък една от футболните легенди на "Черно..

публикувано на 20.09.24 в 09:50

Илин Димитров: Летният сезон беше труден, но сравнително успешен

Летният туристически сазон е към своя край. Той беше труден, но сравнително успешен. Това каза за Радио Варна бившият служебен министър на туризма, а сега секретар на президента по култура, образование и туризъм Илин Димитров. По думите му, летният сезон е малко по-добър от миналогодишния. Малко по-слаби са резултатите спрямо рекордния за..

публикувано на 20.09.24 в 07:50