На 13 октомври от Синдиката на българските медицински специалисти към многопрофилната болница за активно лечение в Добрич обявиха започването на едночасови предупредителни стачни действия. Исканията на протестиращите са постигането на нивото на заплащане на отрасловия КТД или 1 500 лв. на месец. От ръководството на лечебното заведение направиха двукратно увеличение на заплатите на служителите си, като то достигна 37% за медицинските сестри или 1125 лв. основна заплата. Независимо от това протестите продължиха, споровете между двете страни се задълбочиха, намеси се и Арбитражна комисия, която да определи минималните дейности на болницата по време на ефективната стачка. Междувременно Колективният трудов договор в болницата беше подписан между ръководството й и единственият останал в преговорите синдикат – КТ „Подкрепа“, като всеки служител може да се присъедини към него и да се ползва от уредените в него права и задължения. В сряда, на 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще разгледа и делото, образувано по искова молба срещу 136 служители на многопрофилната болница за установяване на законността на стачните действия.
Чуйте репортажа на Мая Щърбанова:
Многопрофилната болница в Добрич от почти месец е реалното доказателство как едни политически обещания, за които няма никакви предпоставки да се реализират на практика могат да бъдат не просто повод за разочарование у хората, но и причина за възникването на още един проблем в и без това трудното оцеляване на областните болници. Членовете на Синдиката на българските медицински специалисти в леченото заведение настояват заплатите и да бъдат нито лев по-малко от обещаните от предходното Министерство на здравеопазването 1 500 лв. По думите на директора на болницата д-р Георги Желязков, имайки предвид колко ниско е изходното ниво на заплащането им, това означава увеличение с цели 93%. И независимо че неколкократно беше заявено, че това не е по силите на болницата и би означавало фалит за единственото такова лечебно заведение в цялата област, проблемите се задълбочават с всеки изминал ден.
Според Закона за колективното трудово договаряне всеки има правото да оспори законността на една стачка, това и предприемат от болницата, завеждайки иск срещу 136 свои служители. Според д-р Желязков не е налице колективен трудов спор, работодателят не е уведомен писмено за исканията на работниците, не са проведени преговори между работниците и работодателя преди началото на стачката, липсва надлежно взето решение за обявяване на стачка с обикновено мнозинство от работниците/служителите в дружеството.
Ръководството на болницата счита, че тези стачни действия са противозаконни, заяви самият директор на болницата д-р Георги Желязков.
Председателят на Синдиката на българските медицински специалисти Мая Илиева заяви, че независимо от заведеното дело те минават в ефективни стачни действия на 10 ноември, четвъртък.
Тя обясни и какво следва от това. Хората ще се явят по график на работа, но няма да работят. Ако директорът не е осигурил техни заместници, то тогава ще се наложи, ако служителите нарушат участието си в стачката, да им бъде заплатено дежурството и още 100 лева допълнително, каза тя и уточни, че това е решени на Арбитражната комисия. По думите според това решение болницата няма да има планов прием и ще извършва само спешна и неотложна помощ.
Категорично не на това мнение обаче е директорът на болницата д-р Желязков.
Той увери, че нито едно от отделенията няма да има затруднения в дейността си. Той представи и друго тълкувание на решението на Арбитражната комисия. Желязков посочи, че комисията е отхвърлила исканията на стачния комитет за намаляване обема на дейността на болницата със 70%. Болницата ще работи в нормалния си ход, подчерта Желязков и допълни, че стачкуващите са само малък процент.
От СБМС оспорват и законността на подписания на 20 октомври КТД в МБАЛ-Добрич. Мая Илиева припомни, че синдикатът е излязъл от преговорите за подписването му, след като не са се споразумели с ръководството по отношение на размера на основните трудови възнаграждения. Тя посочи, че е използван този момент, за да може договорът да бъде подписан.
Д-р Желязков се противопостави и на това твърдение на синдикалната организация. Според него две от синдикалните организации са излезли от преговорите своеволно и няма как да изискват нищо повече.
От своя страна Мая Илиева заяви, че ще оспори КТД и спорът ще се решава отново в съда. Тя ще поиска и одитна проверка на финансовото състояние на лечебното заведение, за да се установи дали наистина няма възможност за по-голямо увеличение на основните трудови възнаграждения, което вече за медицинските сестри е от 37%.
Доколко ефективните стачни действия реално ще се отразят на работата на многопрофилната болница в Добрич предстои да проследим. Но нека отново припомним, че това е единственото лечебно заведение, в което има Отделение по неонатология, Спешно отделение с такъв капацитет и възможности, Интензивно отделение и други дейности и с право всеки жител на област Добрич би имал основанията да бъде притеснен.
А утре, 9 ноември, Окръжният съд в Добрич ще проведе своето открито заседание по внесената искова молба на болницата, за да прецени законни или не са стачните действия на част от служителите ѝ.
На 08.01.2025, от 8:30 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - м-ст Акчелар; м-ст Ваялар, електрозахранени от ТП 1654 и ТП 2010. В периода 06.01.2025 - 10.01.2025, от 9:00 до 17:00 , поради строителни ремонти на съоръженията..
Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов. Той призовава шофьорите да карат..
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..