Находки от морското дъно, водолазно оборудване, вещи на офицери, фотографии и документи от различни периоди и събития през миналия век – това са само една малка част от експонатите, които могат да бъдат видяни в откритата днес изложба „Многото пътеки на морската история” във Военноморския музей във Варна. Експонати, които са били дарени през тази година на фонда на музея. Част от дарителите присъстваха на откриването в зала „Морски сговор” и бяха удостоени със специални грамоти от директора на музея Мариана Кръстева.
Изложбата се открива в навечерието на Никулден, тъй като освен на моряците, Свети Николай Чудотворец е закрилник и на дарителите. Морското дело и дарителството се преплитат именно в традиционната годишна експозиция във Военноморския музей.
"В изложбата са показани едва една трета от експонатите, дарени през годината. Най-много са предметите от военната история на България", поясни Мариана Кръстева.
Пропито не само с морска вода, но и с много история е и водолазното оборудване от 60-те и 70-те години на миналия век.
В една от витрините могат да бъдат видяни и стоматологични инструменти, които са били използвани във военните формирования на Военноморските сили на Република България.
Чуйте подробностите в репортажа на Иван Барбов:
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..