Занаятчии от Археологическо-етнографския музей на открито „Старият Добрич“ представиха своето майсторство пред жители и гости на града по повод Денят на Свети Спиридон Чудотворец. На фона на фолклорна програма участниците в празненството се опитаха да пресъздадат живата картина на Добрич от края на 19-ти и началото на 20-ти век, използвайки автентичната архитектура на музея на открито. Организатори на събитието са Сдружението на майсторите занаятчии и Народното читалище „Български искрици 2016“, а техни партньори са Община Добрич, Регионалния исторически музей и четири училища в Добрич.
Под звуците на гайда майсторите от Етнографския комплекс „Старият Добрич“ разпънаха масите си и започнаха да демонстрират своите занаяти.
По думите на Павлин Пенев, реставратор по професия и иконописец по призвание, идеята на този празник е да се популяризират занаятите в „Старият Добрич“ и да се възобнови дейността на Камарата им.
Майсторът-ножар Ивелин Митаков показа на децата тънкости при изработката на ножове. Петър Коев ги запозна с овчарската дърворезба, а Михаил Иванов представи резбоване на елементи от добруджански розетки. В ателието „Бижутерия и арт керамика” Веселина и Пламен Кулеви показаха как се изработват колиета, гривни и други изделия в етно стил. Вълчо Колчев представи книговезкия занаят.
Ивайло Маринов, който се занимава със занаята си от повече от 45 години, запозна посетителите с художествената обработка на кожа, а гостите в ателието му научиха как се изработват малки детайли от нея.
Дърворезбарят Койчо Койчев, докато показва как гладката повърхност на дървото може да добие различни форми и изображения на децата, споделя, че най-голямата му радост е, че синът му Петър Койчев не просто е наследил занаята му, но и се е превърнал в истински майстор на дърворезбата.
За доброто настроение на гостите на празника се погрижиха и танцьори и певци, а всички участници получиха свидетелства за участие и първи стъпки в занаятчийството.
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..