Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вносно пилешко месо се предлага като българско

Птицевъдите изпращат една от най-тежките години с рекордна инфлация и прекратяване на дейността на малки и средни производители

Снимка: iStock

Пазарът на птичи продукти в България е динамичен и непредсказуем заради инфлацията, продължаващата война в Украйна, повишените цени на фуражите и енергоресурсите. Така оценява ситуацията към момента Даниел Божанков, председател на Асоциацията за промишлено птицевъдство. По думите му изминалата година е била трудна и тежка за птицевъдите в България. Рекордната инфлация и поскъпването на суровините се превръщат в сериозен бич за сектора. Фуражите са поскъпнали със 100%, а разходите за ток са се увеличили с над 300%. Всичко това се отразява и на крайния продукт с по-високите цени на яйцата и на пилешкото месо.

"Птицевъдите не познават толкова трудна година от последните две-три десетилетия. Можем да опишем ситуацията като заглавие на годината "производители герои". Проблемите започнаха още с ковид кризата през 2020 и 2021 година. Тогава не бяхме включени в държавното подпомагане, а нашия сектор беше един от най-засегнатите. Миналата година, с много усилия успяхме да получим държавна помощ. Тя е глътка въздух, но покрива само 30% от загубите на производителите и е крайно недостатъчна", коментира Божанков. 

Най-засегнати от кризата са малките и средни производители, които за разлика от големите фирми нямат допълнителни финансови постъпления от други бизнеси. 

От Асоциацията за промишлено птицевъдство отдавна настояват за таван на субсидиите или различни пропорции на изчисление, напомни Божанков. Причината е факта, че половината от помощите отиват в двете най-големи фирми. 

"Малките и средни производители са най-уязвими от тези кризи", поясни Божанков и допълни, че миналата година е имало птицевъди, които са прекратили дейността си. 

Друг проблем пред сектора е вносът на пилешко месо, който подбива българския пазар. Основни вносители са Полша, Украйна и Унгария. 

"В момента цената на пилешкото месо в Полша е по-висока отколкото в България, но въпреки това внасяме месо от там. Това можем да го обясним само с нерегламентиран внос или данъчни измами", коментира Даниел Божанков. 

Част от вносното пилешко месо, което е със съмнително качество, влиза в български транжорни и след това излиза с етикет „българско“. Според Божанков е необходим по-засилен контрол от инстуциите, а във всеки един магазин или верига трябва да пише реалния произход на стоката.  Обмисля се вариант за създаването на специален сертификат, по примера на френския Red Label, който да удостверява, че продуктът е български. 

За последната година цената на яйцата в България се е увеличила с около 30%. Даниел Божанков не се нае с прогноза дали тази тенденция ще продължи и през новата година, тъй като ситуацията е динамична. 

В България има свръхпроизводство на яйца, на фона на недостига на този продукт в Западна Европа. 

"Навлязаха много нови европейски регулации за преминаване от клетъчно към алтернативно отглеждане. В момента ликвидират много стада преживни животни в Европа. Този протеин, който изпада от пазара, е заместен от яйцата. В големи вериги във Великобритания вече имат ограничение за броя на корите с яйца, които хората могат да купуват. Има и много празни щандове. От други държави се обаждат и искат да им доставяме български яйца без значение от цената. Това е добре за родните производители", коментира Божанков, но се опасява, че в бъдеще може те да предпочитат да изнасят стоката си в чужбина за да покриват загубите си от кризата.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Даниел Божанков:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалният министър: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. "Тъй като в момента инфлацията е по-ниска, има различни виждания на народни..

публикувано на 11.02.25 в 19:25
Снимката е илюстративна

Комисия в парламента одобри забраната на вейповете

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:58

Обезопасяват изоставения бункер в Морската градина

Община Варна ще обезопаси напълно изоставения бункер в Морската градина и с цел безопасност на гражданите ще затвори дупките, които през миналата седмица се разкриха над него. Съоръжението, което се намира в близост до Делфинариума, е обследвано в детайли, за да се установи на първо място собствеността му. Това съобщи на брифинг за журналисти..

публикувано на 11.02.25 в 17:38

Тепърва ще се правят анализи на проекта за 17-етажна сграда до Окръжна болница

Няма разрешение за строеж на небостъргач в центъра на Варна до Окръжна болница. Тепърва предстои да се изиска цялата документация, пълна обосновка на проекта, анализ на транспортно-комуникационната схема и натовареността на трафика. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в предаването на Радио Варна "В ефир сте", като подчерта, че засега проектът е..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

За ремонта на пътя до болница Карвуна Общината в Балчик все още чака сключване на договор

По инвестиционната програма на общините, финансирана от държавния бюджет, и подадените балчишки проекти, общо два от получилите одобрение са със сключени договори.  Към момента се изпълнява проектът за ремонт на улица "Приморска" в Кранево - подмяна на водопроводи и цялостно асфалтиране, а от пътната мрежа - това е пътят Дропла - Василево, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 16:50
архив

Спря ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро заради забавени плащания

Поради забавени плащания е спрял ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът по инфраструктурата Пламен Китипов по време на брифинг. Над 70% от строително-монтажните дейности вече са приключили, но изпълнителят чака да получи два транша от по 6-7 млн. лв. В момента действа временният тръбопровод и Община Варна ще настоява..

публикувано на 11.02.25 в 16:24

Втора фирма се отказа да строи новата варненска библиотека

Вторият избран изпълнител, ангажиран със строежа на новата сграда на варненската библиотека, не се е явил за подписване на договора. Това съобщи за Радио Варна и предаването "В ефир сте" кметът на Варна Благомир Коцев.  Изпълнението на проекта за изграждане на библиотеката зависи от средствата по държавната програма за финансиране на общините -..

публикувано на 11.02.25 в 15:40