Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народни вярвания и обичаи за Йорданов и Ивановден

Днес, ден преди Йордановден, свършват така наречените Мръсни дни - много опасен период между Рождество и Богоявление. Разбира се, че с годините много от народните обичаи и ритуали се изтриват от народната памет и тези, които си ги спомнят, стават все по-малко. Стане ли въпрос за Йордановден, асоциацията е с ваденето на Богоявленския кръст от водата. Ивановден е свързан освен със Свети Йоан Кръстител, и с хилядите, които имат имен ден. Ние обаче с уредника от Етнографския музей във Варна доктор Светлозара Колева ще Ви припомним някои от вярванията, в които май вече никой не вярва.

Навремето, започва разказа си Светлозара Колева, имените дни са били по-важни от рождените.

"Имените дни са се отбелязвали много активно. Дори във Варна по-известните именици, известни личности са обявявали в пресата, че ще дават прием."

Навремето Йордановден, Ивановден и Бабинден са се отбелязвали като Водици един след друг. Обаче при промяната на календара Бабинден се измества на друга дата.

"Той е също свързан с вярването в очистителната сила на водата. Но постепенно Бабинден се измества на 21 февруари."

Навремето се е смятало, че дните между Рождество и Йордановден са много опасни. Тогава не са се правили годежи, сватби, а погребенията са били в много тесен кръг. В миналото тези забрани са се спазвали много стриктно.

"Когато се е вярвало, че през нощта ходят много лоши сили, вредоносни сили, които могат да навредят на хората - вампири, вещици, таласъми. През тези дни не се е излизало след залез слънце. А, ако това е било наложително, в джоба е трябвало да се носи скилидка чесън."

Друг обичай, който е запазен от миналото е, на Бъдни вечер, Коледа и Йордановден да се отделя по един орех от трапезата.

Какво се прави с тези орехи? Чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

обновено на 27.09.24 в 10:56

Режисьорът на филма-победител на "Златна роза": В "Триумф" има много пластове

Голямата награда "Златна роза" на едноименния фестивал на българския игрален филм получи лентата на Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф", с участието на Мария Бакалова и Маргита Гошева. Двете си поделиха наградата за най-добра женска роля, а филмът получи и наградите на публиката, на Съюза на българските филмови дейци, както и отличието за..

публикувано на 27.09.24 в 09:40

Велислава Гечева гостува с "Тихи напасвания" във Варна

Есента влиза във варненската Галерия A&G Art Meeting с „тихите напасвания“ на Велислава Гечева. Впечатлени от нейната дълбока непринудена откровеност, Анна Халамян и Герхард Хорнман я канят за първата ѝ самостоятелна изява в морския град. Изложбата се открива на 25 септември от 18:30 на ул. „Любен Каравелов“ 8. Експозицията е създадена специално за..

публикувано на 24.09.24 в 13:58
Фестивал

МФФ "Море от ритми" постави началото на международен културен обмен между Балчик и Кралство Мароко

За участие в 14-ото издание на международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, който се провежда всяка година по това време в Балчик, организиран от сдружение „За Балчик“ с подкрепата на Общината и спонсори, тук са повече от 1200 изпълнители от 17 области на страната, както и от чужбина – Украйна, Босна и Херцеговина, и с участието на..

публикувано на 21.09.24 в 15:06

Премиера на "Златка - златното момиче" в Кукления театър в Добрич днес

Новият сезон на Държавния куклен театър „Дора Габе“ в Добрич започва с премиера на спектакъла по българската народна приказка „Златка - златното момиче“. Постановката вече е получила първото си одобрение от най-малката публика в предпремиерните си изигравания и успява да прикове вниманието на децата, независимо че продължава малко по-дълго от..

публикувано на 20.09.24 в 10:15
Проф. Ангел Ангелов в  създадената от него патоморфологична лаборатория в Медицински център

Представят книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла" и в Шабла днес

След представянето в Балчик по-рано този месец, днес, 20 септември, от 17,30 часа в читалището на гр. Шабла ще бъде представена книгата на проф. Ангел Ангелов „Крайморска Добруджа – Балчик, Каварна, Шабла – недоразказаното минало“ – книга I. Представянето ще направи проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. Проф...

публикувано на 20.09.24 в 09:47

46-и пехотен Добрички полк представя България на възстановка в Словакия

46-и пехотен Добрички полк ще представи българската военно-историческа реконструкция на международна възстановка в Словакия. На 21 септември в Калинов ще бъде пресъздадено първото сражение за освобождението на Чехословакия от нацистка окупация през Втората световна война. 46-и пехотен Добрички полк е единственият български военно-исторически клуб,..

публикувано на 19.09.24 в 14:26