"Изложбата може да се опише с нейното заглавие. Там е смисълът на тези неща, които сме си мислили. "Отломки" може да бъде тълкувано по много начини включително и спрямо работите ми. Но може да се мисли и за най-различни неща - отломки от живота, отломки от спомените ни, защото се надявам някой да намери и свои отломки или парчета в тези картини."
Така с няколко думи художникът Чавдар Гюзелев описва най-новата си изложба във Варна. Тя е подредена в галерия "Папийон". Събрана е от последните му творчески години, от различни периоди и работни моменти. Колажите са най-нови.
"Обичам да работя върху тъмно, върху черно. Казвали са ми, че по някакъв начин това се родее и с моята театрална работа. Има нещо такова, може би нещо сценографско, нещо театрално в работите ми. Колажите може би носят предчувствие."
Като сценограф Чавдар Гюзелев е работил в партньорство с режисьора Теди Москов. Син е на световноизвестния бас и талантлив художник Никола Гюзелев. Завършил е специалност „Илюстрация и оформление на книгата“ в Националната художествена академия. Работи в областта на графичния дизайн, илюстрацията, телевизионната и театралната сценография, преподавател е в департамент „Визуални изкуства“ на Нов български университет.
Ако трябва сам да опишете изложбата - с какви думи ще го направите?
Смисълът се съдържа в заглавието. "Отломки" може да бъде по много начини тълкувано, включително и спрямо работите ми - отломки от живота, отломки от спомените. Надявам се някой да намери свои парченца в тези картини. Те са събрани от няколко години от различни моменти и периоди. Това са много различни моменти, в които съм се намирал и в които съм чувствал и мислил различни неща. Това е разнообразна изложба.
По-светлите моменти ли представяте тук или по-мрачните - черно върху черно върху черно?
Черно върху черно върху черно не е мрачно - за мен е интересно. Знам, че черното навява такива асоциации. Обичам да работя с черно - има нещо сценографско, театрално, в работите ми. Аз не ги намирам за мрачни - ако говорим за някоя част от колажите - може да говорим за нещо като предчувствие, и със сигурност има някакви доловени неща, свързани не с толкова оптимистични мисли. Те могат да се наредят като пъзел - за съжаление в този момент не съм много оптимистичен и мисля, че тези отломки все още дълго ще се разлетяват наоколо.
Може ли едно счупено нещо да бъде възстановено?
Не, не може. Имаше един японски занаят, в който залепят със златна сплав съдове, които стават още по-красиви. Ако нещо подобно може да стане - да. Да направим от счупеното нещо ново, нещо различно, а защо не и изкуство?
Повече за изложбата "Отломки", която ще остане във Варна до 12 февруари, чуйте в звуковия файл.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..