Изминалата 2022 година бе изключително успешна за специалистите от Археологическия музей във Варна. Благодарение на ползотворната теренна работа и кабинетната обработка на придобитата информация, археолозите представиха днес най-интересните си открития от 2022 г. Днешната дата 14 февруари не е избрана случайно, тъй като днес се отбелязва Денят на археологията в България.
Статистиката показва нарастващ интерес към музея през миналата година. Обектите на Отдел "Археология" са посетени от общо 106 732 души, стана ясно на пресконференцията, на която бяха представени най-важните и значими открития, направени от варненските археолози през археологически сезон 2022 г.
През проучвателния период в границите на ААР "Одесос - Варна" и във Варненска област са осъществени 26 спасителни археологически проучвания. Специалистите от Отдел "Археология" са провели редовни архелогически разкопки, финансирани от Министреството на културата на шест традиционно проучвани от Археологически музей - Варна обекти. Това са: Варненски халколитен некропол, Къснохалколитно селище при гр. Суворово, Раннохристиянски манастир в м-т Джанавара, крепост "Петрич кале" в община Аврен, Късноантична крепост на нос Св. Атанас в Бяла, Късноантична и средновековна крепост Кастрици в резиденция Евксиноград.
Нова раннохристиянска базилика, открита край село Звездица, е сензацията на миналия сезон за археолозите от Регионалния исторически музей във Варна. Това съобщи д-р Васил Тенекеджиев, който работи по обекта. Той заедно с колегите си е работил задълбочено по проучванията на два раннохристиянски обекта. Единният е църква в местността Джанавара край Варна, а другият обект - новооткритата базилика край село Звездица. Предполага се, че църквата е от VI век и е част от манастирски комплекс. Намира се на път, който води до южния бряг на Варненското езеро. За обекта се знае от Карел Шкорпил, намерил там няколко мраморни плочи с кръстове. Повече за новата сензация на музея и за административните проблеми около първия обект, чуйте от д-р Тенекеджиев:
По думите на Тенекеджиев новооткритата църква е многообещаващ обект, обнадеждаващ силно екипа на музея, който получава ценна подкрепа при проучването му от кметството в Звездица. Финансирането на досегашните дейности е от Община Варна, но учените се надяват тази година за разкопките на базиликата да има средства от държавата.
Сред най-големите открития на нос Св. Атанас в град Бяла е голяма бронзова теглилка за златни монети, разказа доайенът на археолозите Александър Минчев:
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..