Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Безразборните конструктивни промени по сградите ги правят опасни

| обновено на 14.02.23 в 19:41
Снимка: Поли Начева

Безразборните конструктивни промени по сградите ги правят опасни. При обследването им със сигурност не може да бъде дадена положителна оценка за сеизмична осигуреност. Това каза екологът инж. Димитър Куманов, в качеството му на строителен инженер-конструктор. Той е категоричен, че всяка намеса по конструкцията, особено в панелните блокове, носи потенциална заплаха при земетресение. Съветът му е да не се правят вътрешни преустройства на жилищата. По думите му често собствениците, които правят ремонти, показват конструктивни становища, за които е платено целенасочено. Според него трябва да се прави цялостно конструктивно обследване, защото дори и да не е носеща съборената стена, се компрометира конструкцията. 

Не къртете в панелните блокове, категоричен е Куманов.

Експертът е на мнение, че обследванията, които се правят преди програмата по саниране на жилищните блокове, често са проформа и не дават ясна картина на реалното състояние на сградата, тъй като не се проверяват всички апартаменти. Това е като да гримираш мъртвец, отбеляза той.

Държавата да покрива разходите за обследване на сградите и издаването на технически паспорт по примера на страни като Япония и Нова Зеландия, посочи като разумно решение Куманов. Те финансират тези конструктивни изследвания, защото знаят колко по-големи са загубите от съборени сгради, отбеляза Куманов.

Куманов подчерта, че е необходимо да бъде изработена цялостна стратегия за реакция при земетресение, както и да бъдат направени законодателни промени. Експертът изтъкна като положителен факта, че доброволците ни са добре организирани, но трябва според него те да бъдат разделени според експертизата им. Неговото предложение е сред тях да има и такива, които след земетресение да правят оценка на пострадалите сгради.

Необходими са и по-добра превенция и контрол, за да не се стига до сериозни последствия, както и подготовка на населението, убеден е Куманов.  Живеем най-спокойно и си мислим, че няма да ни засегне, но не трябва да е така, каза той. "Ние се намираме в силно сеизмичен район и безгрижието на държавата е притеснително."

Куманов припомни, че на територията на Континентална Европа едно от най-силните регистрирани земетресения е по нашите земи. Земетресението от 1904 Кресна - Крупник  по косвени данни е било с магнитуд 7,8 по Рихтер.

Чуйте подробности от интервюто на Валери Великов с Димитър Куманов:




По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Консултативният съвет за национална сигурност се събира утре да обсъди конфликтите в Близкия Изток

На 4 октомври, петък, държавният глава Румен Радев свиква в президентската институция извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност. Темата на заседанието е „Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия Изток. Необходимост от предприемане на мерки“. Припомняме, че кризата в Близкия Изток..

публикувано на 03.10.24 в 19:34

Административният съд прекрати делото срещу референдума за ветропарк в община Добричка

Административният съд в Добрич прекрати дело по жалба срещу подготовката на референдум в община Добричка за изглаждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. Делото в съда е заведено след жалба на сдружението "Българска ветроенергийна асоциация", в която се настоява да бъдат прекратени всички действия на Общинската избирателна комисия –..

публикувано на 03.10.24 в 18:48

РУО-Варна за казуса с ОУ "Константин Арабаджиев": Освободената директорка е пенсионер от две години

Назначеният директор на ОУ "Константин Арабаджиев" Силвия Филева е с функциите на временно изпълняващ длъжността до провеждане на нов конкурс. Освободената от поста Нели Касабова е пенсионер от две години. Така коментира казуса с варненското училище, в което назря недоволство от назначението и се стигна до протест на родители, началникът на Регионалното..

публикувано на 03.10.24 в 17:00

Учени от пет страни ще изследват с подводни роботи поляните от морски треви в Черно море

Наши учени, заедно със свои колеги от още четири страни, започват наблюдение на морските треви с подводни роботи. Те ще бъдат обследвани обстойно. В проекта за изследване на състоянието на поляните от морски треви в Черно море с подводни роботизирани апарати се включват учени от България, Грузия, Турция, Румъния и Гърция.  П артньори по проекта..

публикувано на 03.10.24 в 15:24

От 8 октомври затварят част от пътя Варна - Златни пясъци

От следващия вторник, 8 октомври, затварят част от  бул. „Княз Борис I“ - от входа на Университетска ботаническа градина до Евксиноград.  Ограничението се налага заради втория етап от проекта за водния цикъл на ВиК-Варна. Той е за реконструкция и доизграждане на магистрални водопроводи по трасето "Варна – КК „Златни пясъци". По време на..

публикувано на 03.10.24 в 14:56

От вторник започва ремонтът до Двете кули, има обходни маршрути

От 8 октомври започва работата по изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти, част от мащабния проект на ВиК. За съоръжението ще бъдат инвестирани 138 372 410,80 лв., от които: 82 246 182,48 лв. от кохезионния фонд; 14 514 032,18 лв. национално съфинансиране от държавния бюджет  и 18 774 369,99 лв. собствен..

публикувано на 03.10.24 в 14:44

Обжалват решение на ОИК за отказана регистрация на независим кандидат за частичния вот

Дело по жалба на Инициативен комитет, издигащ независим кандидат за кмет на район "Приморски", е образувано в Административния съд във Варна. Жалбата е заради отказана регистрация на независим районен кмет от страна на Общинската избирателна комисия.  Жалбоподателят претендира съдът да отмени обжалвания акт като  незаконосъобразен и Общинската..

публикувано на 03.10.24 в 14:37