Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Безразборните конструктивни промени по сградите ги правят опасни

| обновено на 14.02.23 в 19:41
Снимка: Поли Начева

Безразборните конструктивни промени по сградите ги правят опасни. При обследването им със сигурност не може да бъде дадена положителна оценка за сеизмична осигуреност. Това каза екологът инж. Димитър Куманов, в качеството му на строителен инженер-конструктор. Той е категоричен, че всяка намеса по конструкцията, особено в панелните блокове, носи потенциална заплаха при земетресение. Съветът му е да не се правят вътрешни преустройства на жилищата. По думите му често собствениците, които правят ремонти, показват конструктивни становища, за които е платено целенасочено. Според него трябва да се прави цялостно конструктивно обследване, защото дори и да не е носеща съборената стена, се компрометира конструкцията. 

Не къртете в панелните блокове, категоричен е Куманов.

Експертът е на мнение, че обследванията, които се правят преди програмата по саниране на жилищните блокове, често са проформа и не дават ясна картина на реалното състояние на сградата, тъй като не се проверяват всички апартаменти. Това е като да гримираш мъртвец, отбеляза той.

Държавата да покрива разходите за обследване на сградите и издаването на технически паспорт по примера на страни като Япония и Нова Зеландия, посочи като разумно решение Куманов. Те финансират тези конструктивни изследвания, защото знаят колко по-големи са загубите от съборени сгради, отбеляза Куманов.

Куманов подчерта, че е необходимо да бъде изработена цялостна стратегия за реакция при земетресение, както и да бъдат направени законодателни промени. Експертът изтъкна като положителен факта, че доброволците ни са добре организирани, но трябва според него те да бъдат разделени според експертизата им. Неговото предложение е сред тях да има и такива, които след земетресение да правят оценка на пострадалите сгради.

Необходими са и по-добра превенция и контрол, за да не се стига до сериозни последствия, както и подготовка на населението, убеден е Куманов.  Живеем най-спокойно и си мислим, че няма да ни засегне, но не трябва да е така, каза той. "Ние се намираме в силно сеизмичен район и безгрижието на държавата е притеснително."

Куманов припомни, че на територията на Континентална Европа едно от най-силните регистрирани земетресения е по нашите земи. Земетресението от 1904 Кресна - Крупник  по косвени данни е било с магнитуд 7,8 по Рихтер.

Чуйте подробности от интервюто на Валери Великов с Димитър Куманов:




По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Влизат в сила новите правила за общите зарядни устройства

От утре в Европейския съюз влизат в сила новите правила за общите зарядни устройства. От събота, 28 декември, продаваните в общността мобилни устройства трябва да са с порт за зареждане USB-C, предаде БНР.  Така се очаква годишно домакинствата да спестяват по 250 милиона евро, отбелязва в съобщение комисията на Европейския парламент по въпросите на..

публикувано на 27.12.24 в 14:42

Шофьор отне предимство и блъсна линейка в Добрич

Катастрофа с линейка затруднява движението на основно кръстовище в Добрич. Произшествието е станало в района на булевардите „Добруджа” и „Добричка епопея” и улица „Калиакра” в областния град. По информация на Нова телевизия шофьор на лек автомобил е отнел предимството на линейката, която е била в специален режим на движение с включен светлинен сигнал...

публикувано на 27.12.24 в 14:08

По Ваш сигнал: Опасен бор е надвиснал над блок 30 на улица "Подвис" във Варна

Слушатели на Радио Варна сигнализираха за опасно надвиснал към прозорците им бор, вследствие силния вятър. Дървото се намира пред блок 30 на улица "Подвис" във Варна. Общината е поставила около него предпазна лента, предстои то да бъде укрепено.  Николай Димитров, който живее със семейството си в съседния вход, каза, че боровете пред всеки вход..

публикувано на 27.12.24 в 11:55

От днес възстановяват електронните портфейли в новото приложение за синята зона във Варна

Завърши прехвърлянето на данните на потребителите в приложението „Варна паркинг“ и от днес средствата, които са били налични в него към 16 декември, ще бъдат отразени в приложението „Mpark“. Това съобщи директорът на „Общински паркинги и синя зона“ Добромир Арнаудов. Чуйте още: От общинско предприятие обясниха също как потребителите могат..

публикувано на 27.12.24 в 10:52

Катастрофата край с. Горица: С опасност за живота е спътничка на шофьора, предизвикал инцидента

С опасност за живота е спътничката на шофьора, предизвикал катастрофата край село Горица, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Варна. Тя е със съчетана травма - фрактура на ребра, пневмоторакс, фрактура на поясен прешлен и дясна китка, и е настанена в реанимация. Две деца, пътували в лекия автомобил, са с множество фрактури, но животът им е извън..

публикувано на 27.12.24 в 09:45

Зов за помощ: Издирва се 40-годишният Валентин Николов от Варна

Варненската полиция издирва 40-годишен мъж от Варна. Валентин Николов е обявен за издирване на 25 декември, за последно е видян в района на Морска гара-Варна, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Униформените преглеждат от вчера камери в района, а очевидци няма заради студеното и ветровито време през почивните дни.  Ако някой може да даде..

публикувано на 27.12.24 в 09:35
Галя Койчева

Галя Койчева: Надявам се Варна да е първият град със заместваща грижа за хора с увреждания

Родители на деца и възрастни с увреждания във Варна работят за създаването на заместваща грижа и се надяват през 2025 година Варна да бъде първият град в страната, в който тя да бъде въведена. Това каза за Радио Варна Галя Койчева, родител на младеж с множествени затруднения. Заместващата грижа е услуга, която съществува по целия свят, но..

публикувано на 27.12.24 в 09:30