Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: Безразборните конструктивни промени по сградите ги правят опасни

| обновено на 14.02.23 в 19:41
Снимка: Поли Начева

Безразборните конструктивни промени по сградите ги правят опасни. При обследването им със сигурност не може да бъде дадена положителна оценка за сеизмична осигуреност. Това каза екологът инж. Димитър Куманов, в качеството му на строителен инженер-конструктор. Той е категоричен, че всяка намеса по конструкцията, особено в панелните блокове, носи потенциална заплаха при земетресение. Съветът му е да не се правят вътрешни преустройства на жилищата. По думите му често собствениците, които правят ремонти, показват конструктивни становища, за които е платено целенасочено. Според него трябва да се прави цялостно конструктивно обследване, защото дори и да не е носеща съборената стена, се компрометира конструкцията. 

Не къртете в панелните блокове, категоричен е Куманов.

Експертът е на мнение, че обследванията, които се правят преди програмата по саниране на жилищните блокове, често са проформа и не дават ясна картина на реалното състояние на сградата, тъй като не се проверяват всички апартаменти. Това е като да гримираш мъртвец, отбеляза той.

Държавата да покрива разходите за обследване на сградите и издаването на технически паспорт по примера на страни като Япония и Нова Зеландия, посочи като разумно решение Куманов. Те финансират тези конструктивни изследвания, защото знаят колко по-големи са загубите от съборени сгради, отбеляза Куманов.

Куманов подчерта, че е необходимо да бъде изработена цялостна стратегия за реакция при земетресение, както и да бъдат направени законодателни промени. Експертът изтъкна като положителен факта, че доброволците ни са добре организирани, но трябва според него те да бъдат разделени според експертизата им. Неговото предложение е сред тях да има и такива, които след земетресение да правят оценка на пострадалите сгради.

Необходими са и по-добра превенция и контрол, за да не се стига до сериозни последствия, както и подготовка на населението, убеден е Куманов.  Живеем най-спокойно и си мислим, че няма да ни засегне, но не трябва да е така, каза той. "Ние се намираме в силно сеизмичен район и безгрижието на държавата е притеснително."

Куманов припомни, че на територията на Континентална Европа едно от най-силните регистрирани земетресения е по нашите земи. Земетресението от 1904 Кресна - Крупник  по косвени данни е било с магнитуд 7,8 по Рихтер.

Чуйте подробности от интервюто на Валери Великов с Димитър Куманов:




По публикацията работи: Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

През март разглеждат процедурата по създаване на Туристическия гаранционен фонд

Очаква се в края на месец март да бъде внесен за разглеждане законопроектът за промени в Закона за туризма, касаещ създаването на Гаранционния туристически фонд. Това съобщи за Радио Варна Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции. Работи се много активно от страна на правителството и на бранша, каза още Бонев. Той..

публикувано на 17.02.25 в 10:25

Кола се преобърна в земеделска нива край Девня, 21-годишно момиче е с опасност за живота

С фрактура на прешлени, контузия на мозък и тяло приключва пътен инцидент, възникнал в събота около обяд по пътя между с. Неофит Рилски и Девня. Според данните до момента, водачка на лек автомобил – 21 - годишна жителка на Неофит Рилски, губи управление над автомобила и се преобръща в земеделска нива. Жената е настанен в болница с опасност за живота.  На..

публикувано на 17.02.25 в 09:37

Тони Костадинов е новият кмет на ветринското село Ягнило

Новият кмет на село Ягнило, община Ветрино, е Тони Костадинов, съобщиха от Общинската избирателна комисия във Ветрино. Кандидатът на ГЕРБ е избран със 74 гласа, невалидните бюлетини са 6, а трима избиратели са гласували с „Не подкрепям никого“.  Избирателната активност в селото е 53 процента, гласували са 83-ма души.

публикувано на 17.02.25 в 09:18

Автобус излезе от пътното платно на бул. "Мария Луиза", на шофьора му е прилошало

Шофьор на автобус, превозващ работници, е навлязъл в разделителната линия на булевард „Мария Луиза“, посока Катедралния храм "Успение Богородично" тази сутрин, след като му е прилошало. Няма пострадали. Това съобщи главен инспектор Петко Камбуров - началник на Пътната полиция в Областната дирекция на МВР във Варна. Автобусът не е навлязъл в..

публикувано на 17.02.25 в 09:12

Безплатни прегледи на слуха от днес във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат от днес до 28 февруари в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“ №84,..

публикувано на 17.02.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Възстановено е движението в отсечката от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител"

Вече е възстановено движението по бул. "Христо Смирненски" в участъка от ул. "Прилеп" до бул. "Цар Освободител", видя репортер на Радио Варна. Ремонтните дейности там са приключили предсрочно, трафикът сутринта е спокоен.  Вече са изградени тротоарите и бордюрите, остава довършването на асфалтовите дейности, които са само по трасето на проводите, а не в..

публикувано на 17.02.25 в 08:45

Избраха Атанас Зафиров за председател на БСП

Атанас Зафиров е избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа - това сочат официалните резултати от гласуването, които бяха обявени пред делегатите в залата от председателя на Комисията по избора Валери Сарандев, предаде БНР.  Борислав Гуцанов, който се изправи срещу Зафиров на балотажа за лидерския пост в..

публикувано на 17.02.25 в 08:41