Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катя Меламед: За блестящата епоха на Цар Симеон има много документи, няма нужда да прибавяме излишно от въображението си

2
Снимка: Вергил Митев

Катя МеламедВарнеската общност на екскурзоводите спази традицията и на професионалния си празник организира традиционния пешеходен тур, на 21-ви февруари. Водач беше екскурзоводът Катя Меламед, доктор по история и археология, преподавател и преводач. Тя запозна колегите си с любопитни и по-малки известни исторически данни от Историята на древния Одесос и с останките от него в днешна Варна. Най-важното, което трябва да знаят варненци за града си е фактът, че Варна винаги е била град, подчерта Меламед.

Варна е град още от първата половина на VІ-ти век пр.н.е. и оттогава никога не е сменяла градската си култура, градската си архитектура, градския манталитет на населението си, защото на пристанището има много разнородни култури, много разнородни идеи, и Варна е пример за град, смята Катя Меламед

Като историк и археолог ще ви попитам за телевизионния сериал "Войната на буквите", който се излъчва в момента. Какво мислите за него? Гледате ли го?

Не, не. Никак не ми се иска да съм критична... Гледах три четвърти от една серия и си казах - достатъчно.

Защо не го гледате?

Историята на България е много богата такава, каквато я знаем. Специално за времето на Симеон имаме много документи, много паметници, и няма нужда нищо да прибавяме излишно от въображението си. Ако я покажем такава, каквато е - тя е достатъчно блестяща.

Тоест би било добре да имаме и един такъв филм, който стъпва изцяло на историческите факти?

Имахме много такива филми. "Хан Аспарух" и други да не ги споменавам, в чиито сценарии се бяха погрижили да проучат историята подробно без да измислят неща, които никога не са били. Какви са тези тайни букви, като те са така добре описани и така добре документирани в много паметници, няма тайни букви. Има Аз Буки, с които българите си служат.

Пазим ли езиковата си и писмена култура?

Не искам пак да критикувам, но трябва да признаем, че малко сме я занемарили, особено младите поколения. Когато ние ходихме на училище бяха много строги с нас. Но, да, пазим си културата, аз съм оптимист.

Според вас как съвременните родители и учители могат да предадат успешно любовта към езика и българската писменост на фона на неизбежната онлайн комуникация и ученето на английски и други чужди езици?

Предполагам, че повечето родители говорят на български вкъщи и имат български книги и мисля, че ще се запази тази култура, макар че напоследък се чуват и някакви мнения - че част от несполуките, които ни се случват се дължат точно на кирилската азбука, защото светът не ни разбира, но разбира се това не е сериозно! Българският език е много красив и вярвам, че ще се запази! 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00