Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна одобри актуализация на входните такси за варненски музеи и забележителности. Увеличението ще е символично и ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически музей, към който принадлежат Аладжа манастир, Римски терми и Побити камъни. Нови цени за вход и услуги ще има също за Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ и събитията от Международния музикален фестивал „Варненско лято“, съобщават от пресцентъра на ОбС-Варна.
Необходимостта от актуализация е продиктувана от настоящата пазарна обстановка – растяща инфлация, увеличаване заплащането на труда, повишени цени на енергоносителите и др. Цените са формирани съобразно възможностите на различни социални групи, за да може културните институти, обекти и събития да бъдат достъпни за максимален брой посетители и категории публики, стана ясно на днешното заседание на комисията.
Входът за Археологическия музей досега беше 10 лв. за възрастен и 2 лева за деца. Таксата за посетителите над 18 години се запазва същата, но има промяна за децата. Тези, които са до 6-годишна възраст, ще влизат безплатно в музея, а учениците ще плащат по 3 лева. За студентите таксата ще е 5 лв.
Във всички отдели и обекти на Регионалния исторически музей, както и в Градската художествена галерия входът за хора с увреждания и техните придружители е свободен. Единствено за Археологическия музей се предвижда те да заплащат вход на цената за ученици. Причината е, че за трудноподвижните посетители достъпът до експозициите на двата етажа се осъществява посредством асансьор и инвалидни рампи, а тяхната експлоатация е свързана с абонаментни такси за поддръжка.
За повечето музеи входът за възрастни ще е 5 лв., а за ученици – 3 лв. Единствено посетителите на „Малките терми“, независимо от възрастта им, ще плащат 2 лв.
Промяна на цените има и за Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. За ученици и студенти билетът от 1 лв. става 2 лв., за възрастни – 4 лв. Новото е, че с билета за ГХГ посетителите ще могат да разглеждат експозициите и в нейния филиал – Художествения музей “Георги Велчев”.
Леко завишение на входните билети предстои и за събитията от Международния музикален фестивал „Варненско лято“ – най-големия музикален фестивал в България и втория най-стар музикален фестивал в Европа с почти 100-годишна история. Цените ще бъдат 8, 10, 15, 20 и 50 лв. в зависимост от сектора, мястото и залата. За ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания билетът, който досега беше 2 лв., става 5 лв. Предложените цени са в пъти по-ниски от тези на всички останали фестивали и концерти, които се организират във Варна, беше изтъкнато на заседанието.
Цените са определени в наредба, с която се регламентират местните такси и цени за услуги, включително за всички общински културни институти. Сред тях е и Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Цените на читателските карти се запазват, но от библиотеката предлагат да се въведе семеен пакет – едногодишна карта за двама родители с едно и повече деца на цена от 20 лв.
За да влязат в сила, новите цени трябва да получат одобрението на Общинския съвет.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.