Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Варна ще финансира два важни археологически обекта

4
Раннохристиянска базилика край село Звездица
Снимка: РИМ-Варна

Община Варна е готова да предостави 30 000 лева за разкопките на новооткритата раннохристиянска базилика край село Звездица. Това съобщи кметът Иван Портних на брифинг днес.

През месец юли 2022 г. Регионалният исторически музей – Варна проведе спасителни разкопки на обекта, които бяха изцяло финансирани от Община Варна с 10 хиляди лева и бяха осъществени с активното съдействие на Кметство Звездица.

Археолозите са открили над 60 фрагмента от начупена мраморна плоча – част от парапета, който е преграждал олтара на базиликата. Плочата е украсена с кръстове и други християнски символи. Това каза ръководителят на обекта д-р Васил Тенекеджиев.

В развалините на църквата са намерени фрагменти и от други парапетни плочи. Някои от тях са били с изящна ажурна декорация, подобна на каменна дантела.

Зидовете са съхранени на малка височина, но все пак позволяват на специалистите да разберат как е изглеждала църквата. Тя е една от най-големите и представителни базилики в Одесос и района, известни на науката досега.

При одобрение на финансирането от страна на Общинския съвет, се очаква разкопките да продължат. Много е вероятно да се окаже, че храмът е част от манастирски комплекс.

Община Варна предвижда да подкрепи през тази година и дейностите по Варненския халколитен некропол, които бяха подновени след 30-годишна пауза. За световнозначимия археологически обект се предвиждат между 30 и 50 000 лева, съобщи Портних.

Има готовност за отпускане на средства и за развиване на обекта, който се разкри на ул. „Цар Симеон“ във Варна, каза още кметът, но уточни, че това ще стане едва след съгласуване на техническото задание от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), за което Общината чака от 2021 г.

Кметът припомни, че местната администрация очаква съгласуване и за проект за укрепване на Аладжа манастир, дейности по Аспаруховия вал и Княжевския манастир в Караач теке, както и решаването на проблема със собствеността на терена на друг раннохристиянски храм край града – в местността Джанавара в "Аспарухово".


По публикацията работи: Светлана Вълкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба от Румъния гостува в РИМ-Варна

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ проследява чрез подбрана колекция от лични вещи, скулптури, литографии, картини и географски карти връзките между българските и румънските земи от първите големи преселнически вълни на север от Дунава след войната от 1806–1812 г. между Русия и..

публикувано на 13.11.24 в 14:00

Представят книгата "Създаване и боен път на Народна доброволческа гвардия "Васил Левски (1944-1945 г.)"

 Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен!  Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна.  Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна.  По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..

публикувано на 12.11.24 в 13:53

Ученичката на Кабаиванска Александрина Михайлова дебютира в „Травиата“ на 15 ноември

Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..

публикувано на 12.11.24 в 11:01

Kонцерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ в неделя

“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“  днес о т 11 часа във Фестивалния и  конгресен център с програма, вдъхновена от  красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...

публикувано на 10.11.24 в 09:47

Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” днес във Варна

„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..

публикувано на 10.11.24 в 09:37

“Море. Бряг” - изложба живопис на Любен Генов и Мария Райчева

Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.  Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..

публикувано на 08.11.24 в 15:19

Средновековни градове, крепости и укрепени църкви от Трансилвания гостуват в Балчик

От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор  (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..

публикувано на 08.11.24 в 10:55