Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години Регионална библиотека "Пенчо Славейков" във Варна

"За мен библиотеката е любов от пръв поглед", подчерта директорът й Радка Калчева

Снимка: Йоан Константинов

На днешния ден, 21 март, най-старият културен институт във Варна - Регионалната библиотека "Пенчо Славейков", отбелязва своята 140-годишнина.

По повод юбилея през цялата календарна година са планирани поредица разнообразни събития, като основен акцент е Националната дискусионна среща „Библиотеката – идея и реалност“, която се провежда днес във Варна.
"Идеята е да съберем на едно място хора, които от една страна имат поглед към библиотеките отвътре, и от друга - имат поглед към библиотеките отвън. Да дискутираме проблеми, които са от обществен интерес за всички. Искаме да обсъдим какво би било бъдещето на библиотеките в ерата на изкуствения интелект, имат ли бъдеще, как ще се справяме с нашествието на машините. Форумът дава място за среща и дебати на различни специалисти, свързани с книгите, библиотеките и четенето, както и на изявени културни деятели, пишещи и четящи хора от цялата страна. Дискусионната среща цели да постави на масата горещите въпроси за мястото на библиотеката в информационното общество и социалната инфраструктура, както и да представи различните роли на библиотеката в днешния глобализиран, дигитален и технологичен свят", подчерта в интервю за предаването "Гравитация 0" Радка Калчева, директор на РБ "Пенчо Славейков".

Цялата година е посветена на юбилея на културната институция, а програмата, подготвена от специалистите, е богата. Във фоайето е подредена изложба със стари и ценни книги. Сред тях е най-старото издание, което се съхранява във варненската библиотека - "История на Александър Македонски" от 1687 г. Тя е дарена от частен дарител и е влязла във фондовете й на 15 март.

С редките и ценни книги работят само специалисти. Съхраняват се при специална температура и влажност на въздуха. "В  момента нямаме такива помещения, но правим всичко възможно да съхраняваме тези стари и ценни книги, които не са малко в нашата библиотека", каза още Калчева.

Как се простират възможностите на изкуствения интелект - това са част от предизвикателствата на библиотекарите днес. "Изкуственият интелект трябва да стъпи на информацията, която влиза в библиотеката. Изкуственият интелект не е вездесъщ, той не е интелигентен дотолкова, че да може да прецени дали дадена информация е истинска или фалшива", каза още Радка Калчева.

Дигитализацията на библиотеката е огромна крачка в културната институция, реализирана преди 15 години. "Тогава започнахме да цифровизираме периодичния печат на Варна, който е уникален", допълни Калчева.

Повече от 135 хиляди са дигитализираните библиотечни документи в момента.

"За мен библиотеката е любов от пръв поглед. Когато започнах работа там, смятах, че е временно. Но после се оказа, че библиотеката е институция, която те увлича! Хората мислят, че тази работа е скучна или традиционна. Не, работата в библиотека в момента е динамична, интересна", допълни Радка Калчева.

Сред събитията, които предстоят още във варненската библиотека, е "Библиоарт Предизвикателство" - провокация от библиотекарите към няколко млади художници от Варна. Те в момента изрисуват част от пространството в Читалнята в основната сграда на библиотеката. Тези рисунки ще представят отношението на артистите към книгата и библиотеката. Читалнята ще бъде обновена, а мебелите й - разместени, за удобство на посетителите.

Дарителският дух е жив и днес, подчерта директорката на варненската библиотека. "Да, дарения получаваме непрекъснато, много хора имат желание да дарят личните си фондове и библиотеки, непрекъснато имаме запитвания. Но моля Ви, не ни дарявайте книги от 70-те и 80-те години със сантиментална стойност. Дарявайте ни нови неща! Имаме нужда от нови книги, от детски книги, от плочи, от ноти, които отговарят на съвремието", каза още Калчева.

"Надявам се това, което правим, да прави хората щастливи", подчерта директорът на РБ "Пенчо Славейков" във Варна.

Още чуйте в прикачения звуков файл:






По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добо Мързов: За Коледа, Рождения ден и Деня на бащата

26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото.  В България Денят на бащата започва да се празнува..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

За астрономията и учениците от Варна с любов

Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..

публикувано на 26.12.24 в 09:20

Протест "Не! на родителското отчуждение!" във Варна

Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..

публикувано на 26.12.24 в 07:23

Църквата чества Събор на пресвета Богородица

На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..

публикувано на 26.12.24 в 07:20

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29