Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 години Регионална библиотека "Пенчо Славейков" във Варна

"За мен библиотеката е любов от пръв поглед", подчерта директорът й Радка Калчева

Снимка: Йоан Константинов

На днешния ден, 21 март, най-старият културен институт във Варна - Регионалната библиотека "Пенчо Славейков", отбелязва своята 140-годишнина.

По повод юбилея през цялата календарна година са планирани поредица разнообразни събития, като основен акцент е Националната дискусионна среща „Библиотеката – идея и реалност“, която се провежда днес във Варна.
"Идеята е да съберем на едно място хора, които от една страна имат поглед към библиотеките отвътре, и от друга - имат поглед към библиотеките отвън. Да дискутираме проблеми, които са от обществен интерес за всички. Искаме да обсъдим какво би било бъдещето на библиотеките в ерата на изкуствения интелект, имат ли бъдеще, как ще се справяме с нашествието на машините. Форумът дава място за среща и дебати на различни специалисти, свързани с книгите, библиотеките и четенето, както и на изявени културни деятели, пишещи и четящи хора от цялата страна. Дискусионната среща цели да постави на масата горещите въпроси за мястото на библиотеката в информационното общество и социалната инфраструктура, както и да представи различните роли на библиотеката в днешния глобализиран, дигитален и технологичен свят", подчерта в интервю за предаването "Гравитация 0" Радка Калчева, директор на РБ "Пенчо Славейков".

Цялата година е посветена на юбилея на културната институция, а програмата, подготвена от специалистите, е богата. Във фоайето е подредена изложба със стари и ценни книги. Сред тях е най-старото издание, което се съхранява във варненската библиотека - "История на Александър Македонски" от 1687 г. Тя е дарена от частен дарител и е влязла във фондовете й на 15 март.

С редките и ценни книги работят само специалисти. Съхраняват се при специална температура и влажност на въздуха. "В  момента нямаме такива помещения, но правим всичко възможно да съхраняваме тези стари и ценни книги, които не са малко в нашата библиотека", каза още Калчева.

Как се простират възможностите на изкуствения интелект - това са част от предизвикателствата на библиотекарите днес. "Изкуственият интелект трябва да стъпи на информацията, която влиза в библиотеката. Изкуственият интелект не е вездесъщ, той не е интелигентен дотолкова, че да може да прецени дали дадена информация е истинска или фалшива", каза още Радка Калчева.

Дигитализацията на библиотеката е огромна крачка в културната институция, реализирана преди 15 години. "Тогава започнахме да цифровизираме периодичния печат на Варна, който е уникален", допълни Калчева.

Повече от 135 хиляди са дигитализираните библиотечни документи в момента.

"За мен библиотеката е любов от пръв поглед. Когато започнах работа там, смятах, че е временно. Но после се оказа, че библиотеката е институция, която те увлича! Хората мислят, че тази работа е скучна или традиционна. Не, работата в библиотека в момента е динамична, интересна", допълни Радка Калчева.

Сред събитията, които предстоят още във варненската библиотека, е "Библиоарт Предизвикателство" - провокация от библиотекарите към няколко млади художници от Варна. Те в момента изрисуват част от пространството в Читалнята в основната сграда на библиотеката. Тези рисунки ще представят отношението на артистите към книгата и библиотеката. Читалнята ще бъде обновена, а мебелите й - разместени, за удобство на посетителите.

Дарителският дух е жив и днес, подчерта директорката на варненската библиотека. "Да, дарения получаваме непрекъснато, много хора имат желание да дарят личните си фондове и библиотеки, непрекъснато имаме запитвания. Но моля Ви, не ни дарявайте книги от 70-те и 80-те години със сантиментална стойност. Дарявайте ни нови неща! Имаме нужда от нови книги, от детски книги, от плочи, от ноти, които отговарят на съвремието", каза още Калчева.

"Надявам се това, което правим, да прави хората щастливи", подчерта директорът на РБ "Пенчо Славейков" във Варна.

Още чуйте в прикачения звуков файл:






По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна в събота ще се състезаваме по правопис

Варна посреща за пореден път летния правописен маратон от инициативата “Бъди грамотен”. Събитието ще се проведе в събота - 20 юли, от 10:00 ч. до 13:00 ч. на сцена „Раковина“ в Морската градина. Аганизатори са „Академика БГ“, с подкрепата на Община Варна. По време на състезанието жителите и гостите на морската столица ще имат възможност да проверят..

публикувано на 17.07.24 в 16:41

Манастирът "Св. Марина" край село Ботево събра десетки на празника на светицата

Празникът на света великомъченица Марина събра в манастира, който носи нейното име край село Ботево, община Аксаково, стотици хора от цяла Североизточна България. Освен празничното богослужение акцент на празника е и фолклорен фестивал, организиран от община Аксаково. Четири именички от Добрич, които участват във фолклорния фестивал, споделиха, че..

публикувано на 17.07.24 в 15:21

Рибен фест очаква варненци до неделя в Аспарухов парк

Рибен фестивал с много музика и забавления очаква варнрнци и гости на града от днес до неделя. Мястото е Аспарухов парк. Програмата е през целия ден и вечерта, от днес до неделя, включително. В рамките на фестивала всеки посетител ще може и да  се включи в най-новата инициатива на Пътуващо читалище "Бащино огнище" „Пансион за книги“ - място за обмен..

публикувано на 17.07.24 в 14:21

Синоптикът Любомир Маджаров: 46 години в метеорологията не стигат

46 години трудов стаж на едно и също работно място. Това включва професионалната автобиография на синоптика Любомир Маджаров. Синоптикът с най-дългогодишен стаж сред всички свои колеги. Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Нито секунда работа на друго място. С отдаденост към прогнозите и към всички тези хора на сушата и в морето, за..

публикувано на 17.07.24 в 14:07

Лекар: Не ходете на плаж в горещниците

В тези горещи дни е по-добре да не ходим на плаж. Това препоръчва д-р Лилия Куртева, анестезиолог-реаниматор с 50-годишна практика като плажен лекар в спешния медицински пункт на южния плаж във Варна. В момента няма вълни, морето е гладко и нямаме удавяния. Здравните инциденти са заради горещото време, най-често поради проблеми със сърцето и..

публикувано на 17.07.24 в 14:00

2 615 лева са необходими за издръжката на семейство с дете

1453 лева е необходимият месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам, а за тричленно семейство от двама възрастни с едно дете сумата е 2615 лева. Това сочат най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за второто тримесечие на годината, предаде БНР.  За първи път от 2013-та година насам доходът за издръжка..

публикувано на 17.07.24 в 11:45

Футболът в света тръгва от Англия, а в България - от Варна

Изложба, посветена на 130-та годишнина от изиграването на първия футболен мач в България, подготвят от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей. Дворът на училище "Св. св. Кирил и Методий" във Варна е мястото, на което се провежда първата за страната ни футболна среща, макар и неофициална. В нея играят деца. Това сподели в..

публикувано на 17.07.24 в 09:59