28-то издание на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ бе дадено днес в Концертното студио на Радио Варна.Заявки за участие в конкурса са подали около 400 певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна. Те са представят в два раздела – възпитаници на училища с узичаване на фолколор и деца от школи по фолклор.
Журито, което ще оценява изпълненията, е в състав: председател – Димитър Христов – диригент на народен оркестър при БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, членове: Петьо Костадинов – оркестрант в оркестъра на БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Ангел Добрев – преподавател, композитор гр. София, Костадин Генчев – композитор, аранжор, оркестрант в оркестъра на БНР, Ваня Монева – диригент на хор „Ваня Монева“, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Евелина Христова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, Гергана Костадинова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, преподавател.
И през тази година Радио Варна ще даде своя специална награда.
Първа на сцената беше поканена 11-годишната Елица Иванова, която изпълни две песни (вж.галерия). Тя изучава народно пеене от около година в школата на Росица Желязкова, която е възпитаник на НУИ“Добри Христов“-Варна, специалност „народно пеене".
Целта на конкурса, чийто организатор е ЦПЛР – ОДК Варна, е да издирва и популяризира млади таланти, да утвърждава и приобщава младото поколение към традиционната българска култура.
Имахте честта да се представите първа в 28-то издание на конкурса „Диньо Маринов“, какво беше чувството?
Елица Иванова: Беше много приятно. Преди това се притеснявах, но излязох и нямаше никакво притеснение след това.
Успяхте ли да шпредставите двете песни както искахте, така както са ви учили?
Е.И.: Да, успях.
За първи път ли сте на този конкурс?
Е.И.: Да, но съм участвала в много други конкурси.
Кажете ни за вас – на колко години сте, от кога пеете и кой ви обучава?
Е.И.: На 11 г. съм от село Страшимирово. Обучавам се при Росица Желязкова от м.г.
Г-жо Желязкова наблюдавах ви, че докато вашата ученичка пееше на сцената, вие си припявахте много тихо в публиката. За вас каква е емоцията да бъдете на това представяне?
Р.Ж.: Чувставм се супер доволна. Малко я набутах като казах да излиза първа, тъй като тя очакваше да бъде пета (б.ред. първия участник по списък отсъстваше). Но, тя се представи по-добре от очакваното дори и съм много доволна!
Откога работите заедно?
Р.Ж.: От миналото лято. Имам нова школа в с.Тополи с 10 деца. И вече ходим по конкурси и концерти. С най-големите две се представяме на това издание на конкурса „Диньо Маринов“, а другите като порастнат.
Има ли бъдеще народното пеене и изобщо фолклора, като сцена и като търсене от публиката?
Р.Ж.: Аз лично очаквах, че няма да се случат нещата, понеже докато учих „народно пеене“ в НУИ“Добри Христов“-Варна фолклорът беше замрял. Но откакто започнаха повече конкурси, консцерти, събития и фолклорът се разразстна, разцъфна направо. Сега имам надежда, че всичко ще се нареди и ще е както преди. И ние ще подпомогнем за това.
Вие сте съвсем млада, кога завършихте?
Р.Ж.: Преди три години, сега съм последна година в Колежа по туризъм във Варна и разработвам моята школа по народно пеене. Знам, че съм млада, но съм много запалена и знам, че мога да постихна много с тези деца.
Вие участвала ли сте в конкурса „Диньо Маринов“?
Р.Ж.: Участвала съм много, от 3-ти до 12-ти клас. Това е конкурсът, който съм приемала най-сериозно, защото сме варненци и трябва да се представеим добре на нашия си конкурс да покажем на другите ние какво можем.
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..