Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Гледай високо

Снимка: Румен Сарандев

Когато Финландия за пети пореден път оглави класацията на държавите с най-щастлив живот, станаха ясни две от важните причини това да е така: хората там не се сравняват със съседите си и не нарушават доверието.

Сравняване с другите. Най-често го наблюдаваме в следния вид: някой вижда, че в другия греят повече светлина, позитивна енергия, талант, възможности и грабва канчето с катран - да очерни, за да изравни шансовете, или по-скоро да увеличи своите. Това с шансовете, разбира се, е филм, който се прожектира единствено в главата на катранолюбителя и никъде другаде, но... върви, обяснявай, ако можеш. Защото последният си е решил, че трябва да е по-богат, по-чаровен, по-успешен и по- ... всичко останало, което му е хрумнало. И така неусетно спира да си живее живота и превръща съществуването си в абсолютно безсмислено сравнение и в състезание за нищо.

За второто – нарушаването на доверието, си мислех напоследък, докато давах възможност на свой познат да не ме разочарова. Той за пореден път не успя да се възползва от шанса и обърка нещата. Реалист съм - не очаквах друго. Въпреки това чувството е все едно си наливаш вишнев сироп, а се оказва доматено пюре. Знаел си какво ще се случи и все пак вкусът не е това, което би искал да получиш.

Две мощни спирачки по пътя към щастието: нарушено доверие и сравняване с другите.

Впрочем при нас сравняването с другите води до онази деформация, която толкова се е сраснала с всекидневието, че дори май не я забелязваме. Как непрекъснато сочим укорително с пръст към някого.

Какво беше с Джон Малкович? Билетите скъпи, публиката не разбрала, той се разходил по булевард „Витоша“, а някои изобщо не го познали... И сипем пепел един върху друг. Ами, хора, това е положението. Някои ще го познаят, други - не. Някои ще го разберат, други - не. За едни билетите ще са скъпи, за други – в рамките на нормалното. Дори нещо повече, след като са ги купили, може и да са се сдобили с куверт за звездното Мишлен преживяване на шеф Гупил, който сготви за отбрана публика в столичен ресторант. Кувертът струваше 350 лева, а човек не ходи сам на толкова приятна вечеря, така че да кажем - 700.

Наемате ли се от всичко, което изброих да определите кое е добро и кое лошо? Кой е прав и кой не е?

Има хора бедни, богати, ограничени или със завидни познания и обща култура, благородни или озлобени, широко скроени и не толкова.

Има всякакви хора. И дълбоко вярвам: никой няма право да ги обижда, че са такива, каквито са, но всеки може да им подаде ръка, ако вижда, че са поели в грешна посока или че моментът им е тежък. А водопадите от нелюбезност, нелюбов и яростна критика, които непрекъснато се изливат наоколо, не постигат друго, освен да правят средата нездравословна.

Как да променим това? Да не се сравняваме с другите и да бъдем честни... Така ще се успокоим и ще се фокусираме върху важните неща. И ще дооцветяваме живота с книги, филми, театрални постановки.

Днес празнува театърът, който ни дава други сюжети, светове, гледни точки, емоции. Време да поздравим всички замесени и да благодарим, че с отдаденост и постоянство правят живота по-приятен.

Дали, ако се вземем в ръце, ще надминем Финландия? От нас зависи.


По публикацията работи: Даниела Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45