За три дни Варна е фолклорна столица на България. 28-то издание на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ беше дадено на 24 март в Концертното студио на Радио Варна.
Участниците са близо 400 - певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна. Те са представят в два раздела – възпитаници на училища с изучаване на фолколор и деца от школи по фолклор.
Целта на конкура, чийто организатор е ЦПЛР – Общински детски комплекс, гр. Варна, е да издирва и популяризира млади таланти, да утвърждава и приобщава младото поколение към традиционната българска култура. По този повод разговаряме с нардодната певица Евелина Христова от журито на конкурса , солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“:
В първия ден всичко върви чудесно, има даже нови попълнения от градове, които досега не са вземали участие в конкурса, така че много, много се радваме. Не знам как ще чуем толкова много деца - имаме около 75 индивидуални изпълнения. Това може само да ме радва, нищо друго!
Децата идват да се докажат или по-скоро на олимпийския принцип?
Мисля, че идват да се докажат. Аз също съм преподавател и знам, че гогато се влага много труд, те самите искат да се покажат и да представят това, което са направили. И да ви кажа вълнението е страхотно! Тук също и преподавателите си сверяват часовниците, защото знаем децата израстват, гласовете им се променят, а репертоварът става по-сложен. Ей, така да поговорим с родители и с преподаватели. На мен това ми е много ценно.
Те впускат ли се в свободен разговор с вас или имат респекта и държат дистанция?
Имат респекта и държат дистанция, но аз отивам и се впускам в разговор (смее се). Защото просто имам нужда, набелязвам се моменти в изпълненията на дадени деца и искам просто да споделя с тях това и да допринеса за нещо по-хубаво, ако мога.
Има ли съживяване на интереса на публиката към фолклора и дали това се дължи и донякъде на това, че певици като Петя Панева излязоха в телевизионни музикални формати и получиха по-голяма сцена?
О, разбира се, да. Това много е повлияло върху слушаемостта на фолклора, върху това децата да пискат да се занимават с фолклор, да поискат да пеят, да се поинтересуват за песни, за репертоар. Повлияло е и смятам,ч е трябва да има още такива постижения на българския фолклор, както на Петя Панева.
В "Ева квартет" какво ви предстои т.г.?
Предстоят ни няколко концерта в чужбина през пролетта и лятото също. Издадихме м.г. нов албум, много сме щастливи, така че сега концертираме по албума.
Пред българска публика ли ще пеете?
Не. Първият ни концерт е около 20 април в Магдебург, Германия, а после ще отидем и до Швейцария.
Журито, което ще оценява изпълненията, е в състав: председател Димитър Христов – диригент на народен оркестър при БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, членове: Петьо Костадинов – оркестрант в оркестъра на БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Ангел Добрев – преподавател, композитор гр. София, Костадин Генчев – композитор, аранжор, оркестрант в оркестъра на БНР, Ваня Монева – диригент на хор „Ваня Монева“, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Евелина Христова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, Гергана Костадинова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, преподавател.
24, 25 и 26 март 2023 г.П Р О Г Р А М А
24.03.2023 г. /петък/ – 10.00 ч.
Концертно студио, Радио Варна
Официално откриване на конкурса
Конкурсната програма Раздел I Индивидуални изпълнители на народно пеене
16.30 ч. Концертно студио, Радио Варна
Конкурсна програма Раздел V Камерни вокални групи
Награждаване
25.03.2023 г. /събота/- 9.00 ч.
Младежки дом, гр. Варна
Конкурсната програма Раздел I Индивидуални изпълнители – инструменталисти
16.30 ч. – Концертна зала, Младежки дом
Конкурсна програма Раздел V Камерни инструментални групи
Награждаване
Творческа среща на жури и ръководители на състави
26.03.2023 г./неделя/- 9.30 ч.
Концертна зала , Младежки дом, гр. Варна
Конкурсната програма Раздел II Народни оркестри
Конкурсната програма Раздел III Народни хорове
Конкурсната програма Раздел IV Музикални ансамбли
13.00 ч. Награждаване и Гала концертРецептата за добра кънтри песен е "Три акорда и истината". Това разказва Лили Друмева, автор и водещ на единственото по рода си за Балканите предаване за кънтри музика, което звучи всяка събота между 14 и 15 ч. по програма "Христо Ботев" на БНР. В него Лили Друмева представя кънтри музиката и нейните сродни жанрове – блуграс, рокабили, кънтри-рок,..
Модерната българска държава не се създава с договора от Сан Стефано. Това е представа, налагана в обществото повече от 100 г., коментира в интервю за Радио Варна проф. Петко Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Истината е, че в документа, който е подписан, не се споменава изобщо България, а това е двустранен договор..
Днес предстои 62-рото издание на традиционното третомартенско събитие на Радио Варна - Щафетната обиколка. Желаещите да участват могат да се запишат до 20-30 минути преди откриването на обиколката, поясни главният двигател на събитието - спортният журналист Румен Генов. 62-рото издание на обиколката ще започне официално от 12 часа, а щафетата ще..
В 2 часа след полунощ на 3 март започва най-известната церемония за връчване на филмови награди "Оскар". За 97-и път Академията за филмово изкуство и наука на САЩ ще отличи най-добрите заглавия от света на седмото изкуство през миналата година. Водещ ще бъде комикът Конан О'Брайън, а бляскавата церемония ще бъде проследена от милиони, въпреки че..
След скандала между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще последва тежък период за Украйна. Случилото се вчера в Белия дом, меко казано, е твърде далеч от дипломацията. Това коментира в предаването на Радио Варна „Позиция“ Любомир Кючуков - директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи...
До една седмица Централната избирателна комисия може да извърши изчисленията, възложени ѝ от Конституционния съд, з аяви в интервю за БНР председателят на ЦИК Камелия Нейкова. Тя обясни, че а нгажиментът на ЦИК е да въведе данните, установени от КС, и да се направят изчисления на изборните резултати, за да се прецени дали оказват влияние върху..
Стефани Николова е деветокласничка от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Нейни преподаватели са Антония Станева и Светлана Тоншева (хореограф и репетитор в Държавна опера-Варна). Допълнителната награда на Силвия Томова от Международния балетен конкурс "Сара-Нора Прима" 2024 г. я отличава като много талантлива млада..