Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Състоянието на пшеничните посеви в Добруджа се подобрява след мартенските валежи

| обновено на 27.03.23 в 13:12
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Благодарение на падналите от началото на месец март дъждове влагата в почвата значително се е повишила, а това е довело и до подобряването на състоянието на пшеничните посеви в Добруджа. До преди две седмици земеделците имаха огромни опасения от продължителното засушаване, което доведе до спад от над 50% от влагата в почвата, характерна за тази част на годината. Независимо от това запасите от влага продължават да са недостатъчни, за да има добра реколта. Тревогите на стопаните идват и от повишение цени на торовете, препаратите за растителна защита, както и на семената, които увеличават още повече себестойността на продукцията им.

На фона на безснежната и топла зима падналите през месец март дъждове са изиграли изключително благотворно влияние върху есенниците. В момента пшеницата и ечемикът са в много важна фаза от развитието си и опасност за тях биха били ниските температури, посочи проф. д-р Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт.

Предстои вкарването на втората доза от азотните торове, като съветът на проф. Киряков е земеделците добре да преценят влагата в почвата, за да изберат подходящия момент за това. Той препоръчва и стопаните да направят оглед на полетата си, тъй като при затоплянето е започнала миграцията на вредната житна дървеница.  

 Изравняване в развитието на посевите от пшеница наблюдава в стопанството си Мария Дикова, която обработва 6 000 декара земя в общините Балчик и Каварна. По думите й валежите от последните дни са оказали благотворно влияние, но са твърде недостатъчни, за да се очаква добра реколта.  

На фона на високата себестойност Мария Дикова споделя тревогите на земеделците и по отношение на сринатата цена на пшеницата, която вече е около 43 ст. на килограм. Причината по думите й е в залетия пазар от

Мария Дикова допълва, че финансово всеки земеделец търси своя начин да оцелява. Тя е продала част от продукцията си от пшеница, независимо от ниските цени, но слънчогледът й стои в складовете, защото в момента той се изкупува на 700 лева за тон, а преди войната в Украйна цената му е била 1 200 лв.

Подробностите чуйте в звуковия файл:










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна Василев. Павел се..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57