На днешната дата 26 юни отбелязваме Международния ден за борба със злоупотребата на наркотици и наркотрафика. Датата е приета от Общото събрание на ООН през 1987 г.
Колко тънка е границата между удоволствието, достигнето на пика на емоционална еуфория и пристрастяването? Зависимостта има много лица. Тя може да бъде към наркотици, алкохол, хазарт, храна и много други. Зависимостта идва неусетно, нежелано, като неканен гост, който много трудно след това бива „изгонен”. А по-опасното е осъзнаването за това, че си зависим...
Колко трудно е да прибориш зависимостта? Кой от двата пола е по-податлив и кога е моментът да се потърси помощ? Отговорите потърсихме от Милена Петрова – терапевт и един от ръководителите на център „Само днес” - Асоциация за превенция и лечение на зависимости във Варна:
"Истината е, че човек никога не се преборва със зависимостта. Това е процес, който може да бъде спрян, но не може да бъде излекуван.", разказа терапевтът с дългогодишен опит Милена Петрова.
18-годишно момиче е най-младият пациент на организацията, чиито близки търсят помощ, а най-възрастният - мъж на 44 години. В центъра се лекуват зависими от алкохол, наркотични вещества, хазарт, както и лица с хранителни зависимости. Най-често това са жени с булимия, опитвали във времето различни диети за отслабване с използването на медикаменти.
По думите на специалиста: "Зависимостта е тип бягство от някакви други проблеми или начин хората да си решават емоционални проблеми, чрез вещества или зависимо поведение."
Най-често помощ от специалисти търсят семейството и близките на зависимия, въпреки че те разбират на доста късен етап какво се случва с него. "Близките са предпоследните, които разбират, че зависимият има проблем, а самият зависим разбира последен.", обясни Петрова.
В центъра за лечение на зависимости по-напредналите и устойчиви в процеса на възстановяване хора участват в различни доброволчески дейности, с които се социализират. Веднъж месечно помагат в приготвянето на социалната кухня в храм “Свети Архангел Михаил” във Варна. "Целта на това начинание е да покажем, че зависимите хора, които имат нужда от помощ, могат да бъдат полезни и самите те да помагат на други. По този начин се стремим да променим обществената нагласа към тях, че те са по-скоро бреме, отколкото пълноценни хора. Това е оздравителен процес за цялото ни общество, защото зависимостта засяга не само семейството на зависимия, а всички нас.", обясняват от центъра.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..