Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат по морско право:

Липсата на граница между икономическите зони стои в основата на проблема с българските рибари

Има законови възможности българските кораби да бъдат освободени

Сърцевината на проблема с българските рибари, задържани в румънски води, стои в липсата на очертана граница между икономическите зони в Черно море на България и Румъния. Това коментира за Радио Варна адвокатът по морско право Владимир Владимиров.

Припомняме, румънските власти започват процедура по запор на задържаните български кораби в Констанца. Рибарите, които бяха задържани заедно с корабите в Румъния, трябва да се явят в Констанца днес, 5 април. Позицията на адвоката на рибарите е, че те са задържани на 55 мили след 12-милната зона на Румъния и няма основание за запора на корабите.

Развитието на казуса очакваме днес. Според Владимиров да говорим за вина на рибарите, без да знаем е какво са обвинени, е риск.

Често се случва български рибари да навлязат в румънската икономическа зона, без да разберат. "От юг България има твърдо устроена граница на икономически зони с Гърция, на север Румъния има твърдо устроени граници на икономически зони с Украйна. Между Румъния и България обаче въпросът е висящ от 1980 г.", обобщи Владимиров.

Евентуално наличие на находища на нефт е сред причините за забавяне на изграждането на тази граница между икономическите зони между двете страни, посочи адвокатът.

Той апелира министерствата на външните работи в Румъния и България да решат този висящ спор между двете държави. "Става въпрос за 17 морски мили, които са спор между двете държави. Въпросът е елементарен", допълни Владимир Владимиров.

По думите му, ако ние приемем, че забраната на улов на акула се отнася само за румънските плавателни съдове, то тогава за тези, които идват от чужбина, трябва поне да има режим на уведомяване, категоричен е Владимиров.

Има няколко варианта за освобождаване на корабите. "Единият е нашата държава да предяви искане за замяна на обезпечително задържане на кораба чрез залог. Това може да бъде поискано и от собствениците на корабите. ", обясни юристът. Това може да бъде извършено по реда на Международната конвенция за арест на кораби, ако тя е приложима в Румъния, поясни той.

Подробностите чуйте в разговора на Валери Великов с Владимир Владимиров (в началото на публикацията). 

По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47

Търси ли се решение на проблема с бездомните кучета в Кранево?

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора. Общината не разполага към момента със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център Добрич. На..

публикувано на 14.02.25 в 12:43

Руски дрон е ударил АЕЦ "Чернобил", няма опасност от повишена радиация

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че саркофагът, изграден над останките от четвърти реактор на бившата АЕЦ в Чернобил, е бил ударен от руски дрон тази нощ, при което са били нанесени "значителни щети", според първоначалната оценка, съобщава БНР.  Малко преди изявлението на Зеленски, от Международната агенция за атомна енергия съобщиха,..

публикувано на 14.02.25 в 10:58