Близки, познати и симпатични, врабчетата съпътстват живота на човека от 100 века. Замисляли ли сте се обаче кога за последен път видяхте врабче? Преди три дни, преди седмица или повече? А само допреди десетилетие врабчетата бяха част от ежедневието ни. Какво се случва с този вид птици? Защо изчезват? Отговорите на тези въпроси дава кампанията "Ние броим врабчетата“, която се провежда за седма поредна година от Българското дружество за защита на птиците тази събота - 22 април в цялата страна.
„Ние броим врабчетата“ е кампания на Българското дружество за защита на птиците, която цели да въвлече голям брой хора в мониторинга на врабчета. Кампанията има природозащитен и образователен аспект, а резултатите са с обществена значимост. Мисията на кампанията е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета – домашно, полско и испанско. Броенето ще помогне да се установят численостите, в които се срещат тези градски птици, местата за живот, които предпочитат и кой вид врабче преобладава у нас. Кампанията се провежда ежегодно, за да се установи каква е трайната тенденция в популациите им и причините за тези тенденции.
За последните 10 години популацията на вида "домашно врабче" е намаляла с 51 %. В някои големи европейски градове като Париж, Лондон малките птички са напълно изчезнали. Това разказа в интервю за Радио Варна Йорданка Горанова от Българското дружество за защита на птиците. Сред основните заплахи са все по-малкото зелени пространства в градската среда, шумът, замърсяването на възуха, използването на много пестициди и инсектициди в селското стопанство. Намаляването на насекомите, с които хранят малките си, също води до намаляването на популацията на врабчетата.
В кампанията „Ние броим врабчетата“ може да се включи всеки, като отдели само 10 минути тази събота между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта: www.vrabcheta.bg
Изплащането на пенсиите през февруари тази година чрез пощенските станции ще започне от днес, 7 февруари, и ще завърши на 20 февруари (четвъртък). Преводите на сумите за февруарските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на 7 февруари 2025 г. На 4 февруари на всички правоимащи лица бяха..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..