Изложбата “Далеч от Африка” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Откриването бе на 2 май. Експозицията ще може да бъде разгледана до 13 май, когато са планирани две събития: от 10,30 ч. - ателие за деца и младежи по улична фотография, и от 16 ч. лекция "Приложен театър в Африка" и разговор с авторите.
Експозицията представя селекция от мащабен проект на двама утвърдени артисти - на професионалния фотограф Атанас Кънев и на театралния режисьор Елена Панайотова. Това е програмата „Артисти за деца“, продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Елена Панайотова в Кения (2011- 2017) и България (2002- 2017).
В този проект са били въвлечени 5000 деца и младежи в риск и 300 артисти от Африка и Европа, обучени от български екип в практиките на приложния театър. През 2016 година програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО, за допринасяне за културно разнообразие в света.
Проектът е подкрепен от Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria, програма "Социално ангажирани изкуства".
Фотографиите отразяват процеса на въвличането на африкански артисти и деца в риск в творчески обучения и създаването на театрални фестивали върху местни легенди и приказки на брега на езерото Виктория в Кения. Включени са и документални кадри от Кения и Занзибар. Изложбата повдига въпроси за ролята на документалната фотография, като популяризира уникален български модел за прилагане на сценични изкуства за социална промяна.
Ако имате 5 минути да опишете това, което сте подготвили, как ще го направите?
Елена Панайотова:
160 фотоса. Тук са май по-малко (смее се). Представяме една Африка, която е извън туристическите маршрути. Работили сме много в общността, свързано с проекта "Артисти за деца", която е една международна програма, която се разработва 6 години в Кения. Това ни позволи да влезем близо до хората, да станем част от тях. Бяхме толкова близо, че да направим интересните снимки, които са много необичайни. Това е една необичайна Африка - красива, жизнерадостна, много бедна, но много щастлива.
Защо Африка? Тя ли ви откри или решихте, че там ви е мястото?
Атанас Кънев:
Африка беше моята детска мечта. Точно Кения. "Серенгети не трябва да загине" и "Няма място за дивите животни" - тези книги ги препрочитах. Попивах снимките, а понякога ги и късах, за което се извинявам на библиотеката. Човек трябва да внимава какво мечтае, защото някой ден може да се сбъдне.
Вие не съжалявате, обаче?
Атанас Кънев:
Африка вече е в кръвта ми. Това е едно прекрасно място, което е различно от всички останали - хората, природата.
Елена Панайотова:
За мен отначало беше стресиращо. Първото пристигане не беше много розово. Оказах се в най маларийната зона, зона с най-големи епидемии. Там, където работим - третия по-големина град в Кения Кисуму, на езерото Виктория, там почти няма възрастни хора, те са си отишли от големите епидемии от СПИН. В годината, в която пристигнах имаше над 90 000 деца, посети 30 дома и нямах идея какво да направя. Бях по покана да пренеса проекта, който разработвахме в Широка лъка - "Артисти за деца" - една лятна театрална академия за деца в риск. Работихме много професионални артисти с деца от домове и сега трябваше да пренесем този модел в Кения. Първата година нямах идея, докато връщайки се от Африка идеята дойде - да обучим местни артисти, които да работят с децата и с маргиналните общности. Така дадохме един замах. Обучавахме артисти 6 години. направихме фестивали на открито. В Африка най-хубавото е, че пуснеш ли искрата, виждаш как огънят пламва.
Какво спестихте?
Атанас Кънев: Май нищо.
Елена Панайотова: Много фотографии отпаднаха, което беше най-болезненото.
Атанас Кънев: Много фотографии отпаднаха още от селекцията, но нищо не сме спестили, показали сме всичко - работата с децата, хората, града, случайни хора, рибари, ежедневието.
Толкова ли цветна Африка?
Елена Панайотова:
Да, безкрайно цветна е. Искам хората да я видят, защото ние имаме една представа, че тя е мизерна, черна. Да, хората живеят в гетото, но те са много жизнерадостни и цветни, те нямат дума за бъдеще, те живеят сега и имат безкрайна радост от живота сега.
Чуйте интервюто на Мартин Николов с Елена Панайотова и Атанас Кънев:Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..