За трета поредна година ще се проведе националната кампания „Зелено четене“. Тазгодишното издание на инициативата ще протече под мотото „Книгите сами ни намират“ в периода от 6 до 28 май.
Кампанията има за цел да популяризира четенето на обществени места сред природата, както и съвременната българска литература. Инициативата е дарителска, в нея български издателства и любими български автори лично даряват свои книги. Това разказа в предаването "На светло" по Радио Варна организаторът на "Зелено четене" Надежда Динева.
В кампанията са се включили много български автори и утвърдени издателства с най-новите си заглавия, някои току-що излезли от печат. Книжните срещи на читателите ще бъдат с автори като Захари Карабашлиев, Марин Трошанов, Благой Иванов, Симона Стоева, Васил Попов, Емилия Павлова, Никола Райков.
Книгодари тази година ще бъдат и сборници с творби на младежи, отличени в Литературния конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. Отново е осигурена пъстра палитра от жанрове в художествената литература, детски приказки, поезия и комикси, обясни Надежда Динева.
След откриване на книгодарите новите им притежатели трябва да публикуват в социалните мрежи снимка на книгата, като отбелязват #книгодар. С изпълнение на стъпките участниците тази година участват в томбола за Мистериозната кутия на „Зелено четене“, пълна с интересни изненади. От инициативата апелират след като се прочетат книгите да бъдат подарени, за да може пътят на добротворството да продължи. Всяка книга е придружена от специален книгоразделител с цялата информация за инициативата и със стикер.
Всеки, който желае да стане посланик на инициативата, може да остави своя книга на пейка в близкия парк, да я снима и да сподели в социалните мрежи, като отбележи Фейсбук страницата на кампанията.
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..