Продължава експедицията на колегите Доротея Николова и Румен Сарандев, които в рамките на три дни са в бесарабската част на Украйна. Проектът "България за Украйна" е иницииран от една от дигиталните агенции у нас, създадени от бесарабски българи. Той цели събирането и предаването на офис техника, която не се използва в офисите, за да може да се даде нов живот за образователния процес в украинските села и градове. Даренията се предоставят на различни училища в района.
Заради промени в програмата за предоставянето на тези дарения на българските села обаче (бусът е престоял на митницата в Орливка за около 7-8 часа), Румен и Доротея решават да организират собствена програма и да посетят част от селата, планирани в графика. В следващите дни населените места ще получат своите дарения от ръководителите на проекта "България за Украйна".
Вторият ден от посещението в Украйна за нашия екип е посветено на няколко населени места, едно от които се казва Чийший. Името на населеното място в буквален превод означава "урожай", "плодородие". На четири села - половината гагаузки, половината - български, е кмет Никола Богоев. Във Варна можем да завидим искрено за начина, по който се организират нещата в това село в Бесарабия, както и за енергията и размаха, по който се работи в него.
Селското училище в Чийший е изключително. В него учат почти 300 деца (по списък - 297). В учебното заведение функционира лингафонски кабинет. Това е място, в което се учат чужди езици. На такава технология могат да завиждат много български училища, включително и някои от елитните варненски гимназии.
Гордост за селото е и музикалната група.
Румен Сарандев и Доротея Николова видяха и предприятието в Чийший, в което преди войната са работили около 15 души. Негов собственик е Пьотр Михайлич. Преди войната там се преработвала вълна и са се шили завивки, но сега в етапа на военните действия Пьотр шие спални чували и якета за военните. Казва, че до момента е направил около 50 – доста леки, доста големи и доста ефикасни.
Голяма гордост за кмета на Чийший е местният музей. Оказва се, че първите изповедални книги в населеното място са от 1820 г. За това свидетелстват запазените регистри за това кой от жителите тогава - от 1820 г., се е изповядвал заедно със семейството си.
Другата голяма гордост е църквата в селото. Тя е оцеляла по време на големите гонения в бившия Съветски съюз. Тогава този храм се спасява. Още една църква - тази в Болград, благодарение на жителите си, които застават пред тракторите, е оцеляла в тези години. Населението е изключително вярващо и почитащо старите традиции. От тук - село Чийший, и от храма в Болград, е преминавало цялото черкуване на българското население в Бесарабия.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Една от спирките днес, 11 май, когато отбелязваме Деня на светите братя Кирил и Методий, е село Каракурт. Това е единственото албанско село на територията на Бесарабия.
Българи, албанци, гагаузи и украинци, децата с флаговете си... Там всички празнуват заедно делото на равноапостолите.
Как посрещнаха екипа там? Чуйте документалния запис от празника:
Екипът ни присъства на тържество за дарението на 10 компютъра, с които ще се оборудва един кабинет в училището.
В поредицата от дарения по украинските села Румен Сарандев и Доротея Николова отидоха и до село Банивка. Това е родното село на Генерал Иван Колев. Там е издигнат паметник в негова чест. В Банивка се намира най-големият културен дом на територията на Бесарабия. Атракция в населеното място са кукерите на Банивка. Впечатляващ е и музеят там.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..