Музеят на Възраждането във Варна обяви дарителска кампания за събиране на сумата от 600 лв. за откупуване на един от ордените на генерал-майор Тодор Габарев. Това съобщи за Радио Варна Марияна Николова, уредник на музея. Музеите никога не са разполагали със средства за откупки, затова обявихме дарителска кампания за набиране на средства, каза още Николова.
Орденът заедно с грамота е предоставен на музея от частен колекционер, който е правил няколко дарения на музея, разказа Николова. Двата предмета той намира случайно и когато разбира на кого са и каква стойност имат, ги купува – съответно на музея ги предлага срещу определената сума.
В момента орденът и грамотата са изложени в специална витрина в Музея на Възраждането, като собственикът ги предоставя по повод Нощта на музеите. Те ще останат там до края на тази седмица, до когато от музея се надяват да съберат парите за откупуването им. Средства могат да бъдат дарени и по банков път, на сметката на Регионалния исторически музей-Варна.
В Музея на Възраждането се съхранява офицерската му парадна сабя и две снимки направени по време на честванията на Трети март през 1935 г.
Парадната сабя на генерал-майор Тодор Габарев е дарение на музея от Христо Недялков, който дарява сабята през 80-те години на 20 в., когато вече е бил на преклонна възраст, разказа още Николова. Когато е бил млад и е завършвал офицерска школа е имало условие да си осигури свое собствено хладно оръжие, за да продължи по-нататък кариерата си. Неговите родители, обаче, не са имали финансова възможност да му купят такова оръжие. Баща му се е познавал с генерал Габарев и споделил с него терзанията си, че не могат да осигурят оръжие за своя син. На другия ден, генерал Габарев изнесъл сабята си и я подарил на бащата с думите: „Нека тази сабя, така както е служила на мен, да служи и на твоя син и той да защитава с гордост честта на Родината!“.
Тодор Габарев е историческа личност с изключително важно значение за нас, разказа Марияна Николова. Той е един от най-младите опълченци - едва 14-годишен, участвали в Освободителната война (1877 – 1878 г.). Роден е на 1 юли 1864 г. в казанлъшкото село Габарево. В свободна България избира военната кариера и израства до чин генерал майор. Участник е във войните за национално обединение (1912-1918 г.) и е един от заслужилите генерали на Осми пехотен приморски полк.
Умира на 1 август 1958 г. във Варна.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..