Проектът "Океан" координира Световния ден на океаните, който се отбелязва на 8 юни, през последните 17 години. Това е изключително важен екологичен въпрос. От сините дълбини получаваме както храни, така и лекарства, а те помагат за поддържане на климата в нормално състояние. Освен това е известно, че водата е "белите дробове на Земята" - оказва се, че по-голямата част от кислорода, който дишаме, идва от океана. Ако обаче не предприемем мерки за опазването му, ще загубим много повече от място, където можем да си починем. Така че се потопете във водата и дайте своя принос за запазване на синята шир.
Един от най-добрите начини да отпразнувате красивия океан е, разбира се, да го посетите. Все пак не забравяйте за устойчивостта. Смятате да организирате барбекю? Отидете до магазина за консумативи с торбичка за многократна употреба, вместо с пластмасова. Организирате парти? Вземете си собствени чинии, вместо да изхвърляте пластмасови. След като сте вложили толкова много мисъл в опазването на околната среда, би било срамно да изхвърлите всичко това на плажа. Затова почистете след партито си и нека се надяваме, че другите ще последват примера ви.
За много хора плажът означава забавление на слънце. Въпреки че се чувстваме чудесно, понякога не се замисляме какво всъщност означава за нас тази вода. Тя е от съществено значение за биосферата и искаме да сме сигурни, че и бъдещите поколения ще могат да ѝ се наслаждават. Има вероятност съществата, които живеят там, също да го оценят (има над 1 милион от тях!). А когато погледнете в далечината и видите кораби, които отиват кой знае къде, това е силно напомняне, че всички сме свързани.
Голяма част от отпадъците ни не са биоразградими, а океанът е оставен да чисти нашата бъркотия. Изхвърлянето на рециклируеми отпадъци в подходящия контейнер е добра първа стъпка, но трябва да пренесем този навик у дома. Дори и да не живеете близо до крайбрежието, кажете на приятелите и семейството си как рециклирането предизвиква голямата усмивка на океана. /БГНЕС
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..