Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филми от цял свят ще се състезават в юбилейното издание на Международния фестивал на БЧК и МУ-Варна

| обновено на 14.06.23 в 09:57

От днес до 18 юни 2023 Варна ще е домакин на XX Международен фестивал на червенокръстките и здравни филми. Юбилейното издание е под мотото „Чрез хуманизъм към мир и приятелство“. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще даде началото на фестивала, организиран от Българския червен кръст и Медицинския университет във Варна. Председателят на областната организация на БЧК в морската столица Илия Раев и Христо Григоров, председател на БЧК, съобщиха, че в юбилейното издание ще бъдат представени 26 премиерни филма. Председател на журито е Стефан Командарев. Силна е конкурсната селекция на документални филми, в която участват четири български продукции, шест са и късометражните документални филма.

Сред игралните филми, които се състезават за голямата награда са "Последният танц" -Швейцария-Белгия от селекцията на фестивала  в Лугано , "Шубук"- Полша и "Клондайк"-официална номинация на Украйна за наградите "Оскар" . 

Много са човешките истории, за нас важното е, показвайки частното, да обясним и глобалното, каза режисьорът Александър Николов. Амбицията на организаторите е на това издание да има филми от целия свят, посочи той.

Даниела Стойнова с репортаж от пресконференцията на организаторите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално беше открита 62-рата Щафетна обиколка на Радио Варна

Днес за 62-ри път се провежда традиционната Щафетна обиколка на Радио Варна, посветена на Националния празник - 3 март. Това е най-голямата аматьорска проява в региона. Интересен факт е, че само веднъж от 1962 г. насам обиколката не се е състояла заради заледено трасе и изключително ниски температури в региона, въпреки че десетина атлети са дошли за..

публикувано на 03.03.25 в 12:00

Музеят на мозайките в Девня с вход свободен за 3 март

Музеят на мозайките в Девня ще работи със свободен вход на Трети март. Посетителите ще могат да видят най-новата витрина с ценни находки от края на II век и началото на III век, открити в зидана гробница в квартал „Химик“ през 1993 г. Те са реставрирани и експонирани в специално пространство чрез проект на музея и Община Девня, финансиран от..

публикувано на 03.03.25 в 11:55

Плувната щафета на Радио Варна (ВИДЕО и СНИМКИ)

Започна плувната щафета, част от спортния празник на Радио Варна, посветен на 3 март.  "Радвам се, че сме отново заедно", подчерта директорът на Радио Варна Наталия Чешмеджиева, която заедно с основния двигател на събитието - спортният журналист Румен Генов, откри състезанието.  Традиционно в състезанието си дават среща плувци от..

публикувано на 03.03.25 в 11:00

Мотошествие „В името на България“ за 3 март във Варна

За пореден път на националния празник 3 март мотоклубовете във Варна ще се обединят в мотошествието „В името на България“. Поредна година за напомняне, че България и нейният народ са още живи, коментира Красимир Симеонов от варненския мотоклуб „Стормбрингърс Брадърхууд“. Сборният пункт по традиция е площадът пред Катедралата. "За 15 година. Доста време..

публикувано на 03.03.25 в 10:20

Със спортно катерене започна 62-рата Щафетна обиколка на Радио Варна (ВИДЕО)

За трета поредна година спортното катерене открива Щафетната обиколка на Радио Варна.  Организатори на щафетното състезание са представителите на Спортния клуб "Варна Клайминг".  Днес е 62-рата Щафетна обиколка на Радио Варна, записванията продължават "Благодаря Ви, че сме заедно за трета поредна година! На трети март - Националният празник..

публикувано на 03.03.25 в 10:00

ЖП гара Варна става на 100 години

С беседа и музейна експозиция жп гарата във Варна ще отбележи своята 100-годишнина. Събитието ще се състои от 14 часа днес в чакалнята на гарата, съобщиха организаторите.  Експозиция от стари железничарски архивни документи и макети ще бъде представена в рамките на събитието днес, допълни за Радио Варна Пламен Митев от ЖП гара-Варна. Сред..

публикувано на 03.03.25 в 09:41

От днес започва Великият пост

Великият пост е най-важният от четирите постни периода през годината и продължава седем седмици преди Великден, след Сирни заговезни. През тази година Възкресение Христово за православния свят е на 20 април. Великият пост припомня за четирийсетдневния пост на Иисус Христос в пустинята, въвежда в Страстната седмица и в най-светлия християнски..

публикувано на 03.03.25 в 09:14